22°
Hava Durumu
Hissedilen : 22.3°
Gorus Mesafesi : 20.0 Km
Basinc : 1014 hPa
Ruzgar : 8.7 Km/S - KB
Nem : 77%
canlı izle
29 GÜNDEM MADDESİ ELE ALINDI
Tarih: 04/01/2018
Kaynak: Kent Haber
29 GÜNDEM MADDESİ ELE ALINDI
Bodrum Belediyesi 2018 yılının ilk olağan meclis toplantısında 27 gündem maddesi ve 2 önerge görüşüldü. Toplantının en önemli gündem maddesi, önerge ile belediye meclisine getirilen Bodrum Belediyesi hizmetlerinde çalışan taşeron işçilerin kadroya alınması konusu idi. Maddede işçilerin kadroya alınması için bir şirket kurulması ve bununla ilgili her türlü iş ve işlemi yürütmek üzere belediye başkanına yetki verilmesi oyçokluğu ile kabul edildi.

Konacık Mahallesi'nde bulunan Bodrum Belediyesi Herodot Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantının başında 2 önergenin gündeme alınması oylandı. Önergelerden ilki olan “Yoksulluk içinde olup da temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve hayatlarını en düşük seviyede güçlük çekerek sürdürmek zorunda olan, dar gelirli, yoksul, muhtaç, kimsesiz ve engelliler ile toplumun mağdur kesimlerinin yaşadığı yerlere bütçe imkanları dahilinde yapılacak ayni ve nakdi yardımların yapılmasında belediye başkanlığına yetki verilmesi” oybirliği ile gündeme alındı. İkinci önerge olan “Geçtiğimiz günlerde yayımlanan KHK gereğince Bodrum Belediyesi bünyesinde taşeron olarak çalıştırılan kadroya alınabilmesi için yeni bir şirket kurulması ve bununla ilgili her türlü iş ve işlemi yürütmek üzere belediye başkanına yetki verilmesi” oyçokluğu ile gündeme alındı.

İmarla ilgili olan gündem maddelerinden 1,2,3,7,8,9,10. maddeler oybirliği ile kabul edilirken, 4,5 ve 6. gündem maddelerindeki talepler oy birliği ile imar komisyonuna havale edildi. Belediye Meclisinin tatil yapacağı ayın belirlendiği 11’inci maddede ise meclisin Ağustos ayında tatil yapması oybirliği ile kabul edildi. 12 ve 13’üncü maddelerde de Belediyenin 2018 yılı denetim komisyonu ile işgaliye komisyonunun üyeleri belirlendi.

İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü ile ilgili olan 14,17,18,19,20,21,22,23,24,25 ve 26’ıncı madde oyçokluğu ile 15,16 ve 27’inci madde ise oy birliği ile kabul edildi.

Daha sonra gündeme alınan ek 2 maddenin oylanmasına geçildi. ilki olan “dar gelirli ve engellilere ayni ve nakdi yardımların yapılmasında belediye başkanlığına yetki verilmesi”nin görüşüldüğü sırada söz alan bağımsız meclis üyelerinden Süleyman Mazı, “Yardıma muhtaç olanlara yardımın yapılması gerçekten önemli bir konudur. Ama burada yetkinin tek başına belediye başkanına verilmesi. Bu ucu açık bir şey. Yapılacak yardımların bir sınırı ve çerçevesi olması lazım. Bu muğlak bir ifade. Herkesin aklına da ‘bir sene sonra seçim var, acaba bu iş başka türlü istismar edilebilir mi?’ diye geliyor. Onun için biz konuyu çok da net anlamadık. Bu yetki tek başına başkanın sorumluluğuna mı veriliyor, yoksa bu bir komisyonla mı yapılıyor? Bunun içeriği ve çerçevesi nedir? dedi. Madde bağımsız üyelerin Hayır oylarına karşın, CHP’li üyelerin Evet oyları ile kabul edildi.

Toplantıda son olarak ikinci ek madde olan “KHK gereğince Bodrum Belediyesi bünyesinde taşeron olarak çalıştırılan kadroya alınabilmesi için yeni bir şirket kurulması ve bununla ilgili her türlü iş ve işlemi yürütmek üzere belediye başkanına yetki verilmesi” görüşüldü. Burada da söz alan bağımsız üyelerden Süleyman Mazı, borç içinde olan Bodrum Belediye Gıda A.Ş.’ye değinerek şöyle dedi:

“Biz zaten bu şirket işinden çok dertliyiz. Başımızda zaten bir tane sıkıntı varken bunu iki yapmanın çok manası yok. Zaten elimizde bir bomba var. Bu kadroyu mevcut şirket üzerinden yapsak olmuyor mu?” diye konuştu.

Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Taner Uslu ise “Bu tamamen yasanın dayandırdığı bir şey” dedi.

Madde Madde bağımsız üyelerin Hayır oylarına karşın CHP’li üyelerin Evet oyları ile kabul edildi.


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30