22°
Hava Durumu
Hissedilen : 22.3°
Gorus Mesafesi : 20.0 Km
Basinc : 1014 hPa
Ruzgar : 8.7 Km/S - KB
Nem : 77%
canlı izle
SÜPER LÜKS YATLARIN KIŞ BAKIMLARI BAŞLADI...
Tarih: 03/01/2018
Kaynak: Kent Haber
SÜPER LÜKS YATLARIN KIŞ BAKIMLARI BAŞLADI...
Bodrum koylarını süsleyen milyon dolarlık lüks yatlar ve tekneler yaz sezonu için hazırlanıyor. Türkiye lüks tekne imalatı ve onarımı konusunda ise Dünya'nın en çok tercih edilen ülkeleri arasında yer alıyor. Türkiye'nin ve Bodrum'un en büyük tersanesine çekilen lüks yatlar ve teknelerin tadilat ve onarım işlemleri başladı. Ağanlar tersanesinin ortaklarından olan ve tersanenin Genel Müdürlüğünü yapan Erdem Ağan, Türkiye'nin yat bakım ve imalatı konusunda Avrupa ülkeleri ile yarışmaya başladığını söyledi.

İçmeler Mevkiinde bulunan birçok tersane lüks yatları ve tekneleri yaz sezonuna hazırlıyor. Bodrum'un en büyük tersanesi olan Ağanlar tersanesinde ise 120 lüks yat ve tekne yıllık bakımları ve onarımları yapılarak yaz sezonuna hazırlanıyor. Hummalı bir çalışma içerisinde olan ustalar yatları, sezona yetiştirmek için canla başla çalışıyor. Tersanelerde sadece yıllık bakım ve onarımların yanı sıra imalatta yapılıyor.

Yaz sezonunun bitmesiyle birlikte yatları tersanelerine çektiklerini söyleyen Erdem Ağan "Yaz sezonunu bitmesi ile birlikte Ekim ayında tekneler karaya çekilmeye başlıyor. Kış aylarında yıllık bakımlarını veya genel büyük bakımlarını yaptırıyorlar. Özellikle boya, cila ve makine bakımları yapılıyor. Bunun yanı sıra kapsamlı bakımları olanlarda var. Bunlar ise güverte değişimi, teknenin ve yatın komple boya işlemi, makine ve jeneratörlerin değişimleri veya bakımları oluyor" ifadelerini kullandı.

Bodrum'daki yatlar ve teknelerden daha çok, ülke genelinden gelen deniz araçlarının bakımlarını yaptıklarını belirten Ağan, "Tersanemizde Bodrum'dan daha çok Türkiye'nin birçok bölgesinden ve Yurt dışından gelen tekneler var. Şu anda 120 yakın yat tersanede bulunuyor. Bir yılda yaklaşık 500 yat denize indiriyoruz. Dünya'nın birçok bölgesinden yatlar geliyor bakıma. Bir tekne bakımına göre 10 gün ila 6 ay arasında değişiyor" şeklinde konuştu.

AVRUPA'DA YÜZDE 10, TÜRKİYE'DE YÜZDE 3

Ağan, bir teknenin yıllık bakım bedelinin Avrupa'da tekne fiyatının yüzde 10'luk bir kısmına eş değer olduğunu ifade etti. Türkiye'de tekne sahiplerinin tam bakım yaptırmadığı için tekne değerinin yüzde 3'ünü teknelerine harcadıklarını ifade eden Ağan, zamanında bakım yapıldığında bu bedelin yüzde birlere kadar düştüğünü belirtti. Türkiye'de tekne sahiplerinin zamanı geldiğinde bakım yaptırmadıklarını söyleyen Ağan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Amerika'da ve Avrupa'da tekne değerinin yüzde 10'luk bir kısmı yıllık bakım gideri olarak tahmin ediliyor. Bu gider Türkiye'de yüzde 1 ila yüzde 3 arasında. Aslında Türkiye'de tekne sahipleri tam bakım yaptırmıyor. Günü kurtarmak için yapılan bakımlar daha sonra çok büyük bakımlara tadilatlara yol açıyor. Tekne ederinin yüzde 10'luk bir kısmı bakım için ayrılması gereken miktardır."

AVRUPA ÜLKELERİ İLE YARIŞIYORUZ

Sektörlerinde Avrupa ülkeleri ile yarıştıklarının altını çizen Ağan, "Karada otel konaklama kapasitemiz Avrupa'ya göre az olsa da, yat imalatında özellikle de süper ve mega yat imalatında dünya sıralamasındaki yerimiz Avrupa ile rekabet ediyor. İtalya, Fransa, Yunanistan ve Hollanda gibi ülkelerle rekabet ediyoruz. Avrupa ve Akdeniz kıyılarından bulunan birçok yat Türkiye'yi tercih edip burada projelerini çizdirip yatlarını yaptırıyorlar. Yılda en az 6 teknede Ağanlar tersanesine gelerek rift işlemlerini tamamlıyorlar" dedi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30