Hava Durumu
Hissedilen : 8°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1005 hPa
Ruzgar : 6.1 Km/S - GB
Nem : 77%
canlı izle
ŞEKER HASTALARINDA DİŞETİ SAĞLIĞI
Tarih: 01/01/2018
Kaynak: Kent Haber
ŞEKER HASTALARINDA DİŞETİ SAĞLIĞI
Clinic Inernational Tıp Merkezi Diş hekimlerinden Pelin Akıncı, şeker hastalarında dişeti sağlığının önemine dikkat çekerek, şeker hastalarında dişeti hastalıklarının yaygın şekilde görüldüğünü söyledi.

Clinic Inernational Tıp Merkezi Diş hekimlerinden Pelin Akıncı Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Şeker kanda yüksek olunca, tükürükte de yükseliyor. Ağız içinde tükürük bolca bulunduğu için ağız içinde şeker ortamı yükseliyor. Bu da bakterilerin üremesi için çok uygun bir ortam. Böylece dişetleri iltihaba yatkın oluyor ve şeker hastalarında yaygın bir şekilde dişeti hastalıkları çıkabiliyor. Bu durumda dişeti iltihabı ilerlediği sürece alveol kemiğine yani dişetlerimizin altındaki kemiğe zarar vermeye başlıyor. Kemik eridikçe, dişetlerimiz çekildikçe dişlerimiz sallanmaya, hatta dişlerimizin kaybına bile neden olabiliyor” dedi.

Diş kaybının önüne geçilebilmesi için şeker seviyesinin kontrol altında tutulmasının zorunluluk olduğuna işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bunun önüne geçebilmek için şeker hastalarının mutlaka şekerlerini kontrol altında tutmalılar. Diş hekimlerine gelmeden önce şekerlerini ölçmeliler çünkü diş hekimlerinde yapılabilecek cerrahi operasyonlarda şeker seviyesi bizim için çok önemli. İltihaba yatkın bireylerde diş çekimi gibi herhangi bir cerrahi operasyondan sonra bir iltihap oluşabilir. Bu istenmeyen bir durumdur. O yüzden şeker hastaları diş tedavisinden önce şeker seviyelerini ölçmeli ve hemoglobin A1C dediğimiz 3 aylık şekerini de ölçtürmeli. Biz ona göre cerrahi işlemde bulunabiliyoruz. Dişetlerini de mutlaka yılda iki kere temizletmeliler. Çünkü dişeti iltihabının varlığı veya vücuttaki bir enfeksiyonun varlığı şeker seviyemizin de yüksek olmasına sebep oluyor. Aynı zamanda şeker kan damarlarını da daralttığı için kalbe kadar bütün organlarımızı etkileyen kötü bir hastalık.”
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | Bodrum Kent Radyo Tv. A.ޞ. | Kalekonut Sosyal Tesisleri BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30 (PBX)