23°
Hava Durumu
Hissedilen : 23.7°
Gorus Mesafesi : 9.0 Km
Basinc : 1014 hPa
Ruzgar : 18.3 Km/S - Kuzey
Nem : 73%
canlı izle
CHP MİLLETVEKİLİ ÜSTÜNDAĞ AÇIK GÖRÜŞ’E KONUŞTU
Tarih: 29/12/2017
Kaynak: Kent Haber
CHP MİLLETVEKİLİ ÜSTÜNDAĞ AÇIK GÖRÜŞ’E KONUŞTU
Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu, Kent TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan Açık Görüş programına konuk olan CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ siyasetteki son gelişmeleri değerlendirdi.

CHP Bodrum İlçe örgütünün Yalıkavak Küdür’de düzenlediği basın açıklaması için Muğla Milletvekilleri Ömer Süha Aldan ve Nurettin Demir’le birlikte Bodrum’a gelen Akın Üstündağ katıldığı TV programında Ayhan Ongun’un sorularını yanıtladı.

Daha önce programa katılacağı duyurulan Ömer Süha Aldan ise annesinin acil sağlık sorunu nedeniyle Fethiye’ye dönmek zorunda kaldığı için programa katılamadı.

"Bodrum’da meraların, doğal ve arkeolojik sit alanlarının turizm amaçlı 49 yıllığına kiraya verilmesine tepki gösteren Bodrum CHP ilçe örgütü ve Bodrumlulara destek olmak için geldik" diye söze başlayan Üstündağ, "yasalarla oynayarak, önce Orman Bakanlığından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına aktarılan bu araziler daha sonra yandaş yatırımcılara 49 yıllığına kiralanacak, sonrasında talep halinde özel yatırımcılara satılacak. Bu tür yasa tanımazlıklara izin vermeyeceğiz, her türlü mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

696 Sayılı KHK ile ilgili görüşleri sorulduğunda da Akın Üstündağ şu açıklamaları yaptı;

"OHAL uygulaması başladığından bu güne iktidar meclisi devre dışı bırakarak ülkeyi Kanuın Hükmünde Kararnamelerle yönetmeye başladı. Ancak görüldüğü üzere çıkarılan yasaların hiçbirisi terörle, olağanüstü halle ilgili değil. Meclis denetiminden ve kamuoyu baskısından kaçmak için torba yasaları KHK olarak uygulamaya sokuyorlar. Taşeron işçilerle ilgili yasanın, Yargıtaya atanacak hakimlerin bu torba yasa içinde ne işi var. En önemlisi de 121. Maddeyle ilgili, ileride çok büyük sıkıntılar yaratabilecek durum. Sözlü olarak yalnızca 15-16 Temmuzu kapsıyor deseler de yazılı metinde; “devamında oluşacak eylemler” diyerek kötü niyetli insanların yapabilecekleri saldırı ve eylemlerde suçluları sorumluluktan kurtaracak bir yasayı halka dayatıyorlar. Aynı şekilde daha suçlulukları kanıtlanmadan, cezaları kesinleşmeden tutuklu ve hükümlülerin mahkemeye çıkarılışında tek tip elbise uygulaması da masuniyet karinesine aykırı olduğu gibi insan hakkı ihlalidir."

Üstündağ Milletvekili Ömer Süha Aldan’ın bir radyo konuşmasına gösterilen tepkilerle ilgili de şunları söyledi;

“Ömer Bey Cumhuriyet Savcılığı yapmış bir hukukçu vekildir. Hangi sözün suç olabileceğini hepimizden daha iyi bilir. O konuşmasında darbecilere direnen sivilleri hedef almadığını düşünüyorum. Kendisi de böyle olduğuna ilişkin bir açıklama yaptı. Önemli olan yasaların muğlak kalmaması, açık ve net bir şekilde, yanlış değerlendirmelere neden olmayacak biçimde yazılmasıdır. Aksi halde durumdan vazife çıkaran kimi işgüzarlar bu ucu açık yasayı kötüye kullanabilirler."
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30