23°
Hava Durumu
Hissedilen : 23.7°
Gorus Mesafesi : 9.0 Km
Basinc : 1014 hPa
Ruzgar : 18.3 Km/S - Kuzey
Nem : 73%
canlı izle
ALDAN;
Tarih: 28/12/2017
Kaynak: Kent Haber
ALDAN;
Katıldığı bir radyo programında söylediği sözler nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında soruşturma başlatılan Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Bodrum’da basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Aldan “Eğer 15 Temmuz gazilerine ya da mağdurlarına yönelik bir tane olumsuz sözcük varsa, ben o dakika milletvekilliğini bırakırım. Ben yılların cumhuriyet savcılığı yapmış bir kişiyim” dedi.

Açıklamasında 15 Temmuz'da sokağa çıkan ve demokrasiyi savunan insanlara çok büyük saygısı olduğunu ve o insanların Türkiye demokrasisinin bozulmaması için çok büyük bir çaba gösterdiklerini ifade eden CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, basın mensuplarına yaptığı açıklamaya şu sözlerle başladı:

“Geçtiğimiz pazartesi günü radyoda yaptığım bir röportajdan alınan bir cümle sonucunda bir anda Türkiye'nin gündemine getirildim. Ben yapı olarak pek öyle gündemde kalmayı isteyen ve arzulayan bir insan değilim. Keşke böyle asılsız bir gündem yaratılıp bu şekilde gündeme gelmeseydim. Radyoda yaptığım açıklamama ilişkin tutanağı değerli basın mensuplarına ayrıca sunacağım. Eğer burada 15 temmuz gazilerine ve mağdurlarına yönelik bir tane olumsuz sözcük varsa, ben o dakika milletvekilliğini bırakırım. Kesinlikle böyle bir olay söz konusu değil. Ama belli bir amaç var neden bunun benim aleyhime bir kampanyaya dönüştürüldü nedenini de birazdan açıklayacağım.”

Aldan "röportajın başlangıcında Sayın Yavuz Oğan bana soru soruyor ve neden bu 121. maddeyi eleştiriyorsunuz diyorlar? Ben diyorum ki eleştirdiğim konu şu madde 15 Temmuz ve devamında cereyan eden olaylar diye bir ibare ile başlıyor dolayısı ile bu ibare yanlıştır, yıllara sari olarak yaygınlaştırılabilir. Yarın birileri çıkar ve her şeyi bir darbe olarak nitelendirilebilir insanları zor duruma düşürebilir ve insanlara saldırabilir bu doğru değildir. Madem böyle bir düzenleme yapıldı hiç değilse 15-16 Temmuz 2016 yazarsınız maddenin başlığına olur biter. Bu nedenle bu karışıklığı gidermek için bir an önce bakanlar kurulu tekrar toplanıp maddeyi gözden geçirmelidir.”

BEN ELLERİNDE TÜFEKLERLE TOPLUMA KORKU SAÇAN KİŞİLERİ KASTETTİM

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, açıklamasının devamında radyo programında kullandığı sözlerle kastettiği kişilerin son dönemlerde sosyal medyada ellerinde tüfeklerle yer alan kişiler olduğunu savunarak şöyle devam etti:

"Benim yaptığım açıklamada kastettiğim kişiler, son zamanlarda sürekli televizyonlarda artık gördüğümüz ellerinde tüfekler olan, topluma korku saçan ne olduğunu anlayamadığımız, kim tarafından finanse edildiğini bilemediğimiz bazı gruplardır. Bunun dışında herhangi bir kişiye bir şey söylemiyoruz, bu söz konusu bile değildir. Kaldı ki buradaki söylemem de üzerine basa basa durduğum bir şey var O da diyorum ki bu maddede 15-16 Temmuz yazarsanız maddede. Şöyle bir konu daha var ceza kanununda, yaşamımızda meşru müdafaa denen bir kavram var. Eğer bir insana saldırı yapılmış ve o da ona karşılık vermişse bu meşru müdafaanın sınırları içerisinde değerlendirir ve kararı hakim verir. Ben de ilerleyen aşamalarda bunu söylüyorum. Bırakalım yargının bu işlerle ilgili gerekli araştırmaları yapıp hakimlerimiz karar versin. Yani benim konuşmamda onları kast etmem diye bir şey söz konusu dahi bile olamaz. Bir konuya dikkat çekmek istiyorum giderek kutuplaşıyoruz ve insanlar silahlanmaya başlıyor, bunun getirdiği bir boyut olacaktır ve çatışmalar olacaktır ve bu nedenle kaygılarımı dile getiriyorum ve sözlerini şöyle tamamlıyorum. Öyle insanları silahlandırırsanız kutuplaştırırsanız bunun sonucu vahimdir. Hiç kimse belki algılayamıyor ama Türkiye adım adım ve psikolojik olarak bir iç çatışmaya doğru sürükleniyor. Bunlar neden görmezden geliniyor anlamıyorum. Bu en başta sayın Erdoğan dahil olmak üzere AK Parti'ye zarar verecek bir uygulamadır. Benim yaptığım konuşmanın özet olarak özü budur. Kesinlikle konuşmanın içinde ne 15 Temmuz gazilerine ne 15 Temmuz mağdurlarına ne de Türk milletine karşı en ufak bir hakaretin ve kötü sözüm, olumsuz bir yaklaşımın dahi söz konusu bile değildir. Başka bir televizyon programında da şunu söyledim. 15 Temmuz'da sokağa çıkan ve demokrasiyi savunan insanlara çok büyük saygım var, o insanlar çok ciddi bir mücadele verdiler ve Türkiye demokrasisinin bozulmaması için çok büyük bir çaba gösterdiler" dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında soruşturma başlatıldığını da hatırlatan Aldan “Dün itibarı ile benim açıklamamı bütün detayı gözönüne alınıp incelenmeden, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı hakkımda soruşturma başlatmıştır. Ben yıllarca Cumhuriyet savcılığı yapmış bir kişiyim. Hangi lafın suç olup olmayacağını gayet iyi bilirim. Adaletin parmağı acımaz biz ne söylediysek ben onun suç olmadığını gayet iyi biliyorum ama neyse gideriz gereğini de yaparız” dedi.


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30