Hava Durumu
Hissedilen : 7°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1014 hPa
Ruzgar : 15.9 Km/S - KKB
Nem : 68%
canlı izle
İZMİR'DEKİ 4,8'LİK DEPREMİ, BODRUM DEPREMLERİ TETİKLEMİŞ!
Tarih: 25/12/2017
Kaynak: DHA
İZMİR'DEKİ 4,8'LİK DEPREMİ, BODRUM DEPREMLERİ TETİKLEMİŞ!
Bilim adamları bu sabah İzmir körfezi'nde meydana gelen 4,8 büyüklüğündeki depremin, Bodrum ve Midilli'de yaşanan depremler nedeniyle oluştuğunu düşündüklerini açıkladı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, depremin Uzunada ile Foça arasındaki İzmir dış körfezi içindeki denizaltı fayının kırılmasıyla gerçekleştiğini belirterek, depremin büyüklüğünün 4.8, derinliğinin ise 11 kilometre olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Sözbilir, "Bu bölgede Foça ile Karaburun Yarımadası arasında dış körfezi sınırlayan KKB-GGD uzanımlı denizaltı faylarının etkinliği söz konusu. Son bir yıl içinde meydana gelen Ayvacık- Midilli depremleri ile Manisa-Bodrum-Muğla depremleri arasında kalan bölgede oluşan gerilim farkı nedeniyle bu depremlerin olabileceği düşünülmekte" dedi.

Depremin olduğu yeri kendi hazırladığı sismotektonik haritada gösteren Prof. Dr. Sözbilir, depremin mavi yıldız işaretinin olduğu yerde gerçekleştiğini belirterek, haziran ayında meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki Midilli depremi raporunda gerilim farkını gidermek için bu bölgede deprem olması gerektiğini söylediğini hatırlattı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | Bodrum Kent Radyo Tv. A.ޞ. | Kalekonut Sosyal Tesisleri BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30 (PBX)