18°
Hava Durumu
Hissedilen : 18.1°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1014 hPa
Ruzgar : 2.6 Km/S - Dogu
Nem : 95%
canlı izle
MANDALİNALI LEZZETLER YARIŞTI
Tarih: 24/12/2017
Kaynak: Kent Haber
MANDALİNALI LEZZETLER YARIŞTI
Bodrum Mandalina Şenliği’nin son gününde mandalinadan yapılan yemekler yarıştı. Jüri üyelerini hayli zorlayan yemek yarışmasında dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.

Bodrum Ziraat Odası tarafından Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi'nin destekleri ile düzenlenen 11. Mandalina Festivalinde renkli görüntüler ortaya çıktı. Üreticilerin pazar bulmak için bugüne kadar gazozu, lokumu, kolonyası, reçeli yapılan Bodrum Mandalinası festivalin son günündeki yemek yarışmasında adeta lezzetten lezzete girdi.

2 gün boyunca çeşitli etkinliklerin düzenlendiği festivalin son gününde Bodrum Mandalinasından yapılan yemekler ve tatlılar jüri üyelerinin beğenisine sunuldu. Girişimci ev hanımları, mandalina üreticileri ve aşçılık kursu öğrencilerinin katıldığı yemek yarışmasında, mandalinalı çikolata, baklava, kekler, kurabiyeler, cezeryeli sucuk ve hatta erişte bile vardı.

Bodrum Halk Eğitim Gölköy Aşçılık Kursu Öğretmeni Bilgen Bayraktar, kurs olarak 6 çeşit lezzetle katıldıklarını ifade ederek şöyle dedi:

“Mandalinalı baklava, mandalina dolması, mandalina rüyası yani mandalinalı çikolata, mandalinalı cheese kek ve mandalinalı kurabiye ile yarışmaya katılıyoruz. Bodrum Mandalinasını her türlü yemekle değerlendiriyoruz. Mandalinalarımız bahçelerde çürüyor, bunların değerlendirilmesi gerekiyor. Elimimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.”

Mandalinalı erişte ile yarışmaya katılan aşçılık kursu öğrencisi Sevgi Bilgin “Bir kilo una 2 su bardağı mandalina suyu, 4 tane yumurta ve tuz koyup yoğurdum. Erişteyi kestikten sonra kıvama getirdim. Ardından mandalinadan hazırladığım sosu üzerine döktüm” diye konuştu.

Aşçı, turizmci ve Slow Food yetkililerinden oluşan jüri üyeleri tek tek tatlarına baktığı ürünleri değerlendirirken oldukça zorlandı. Zor bir karar veren jüri üyeleri Zeliha Sümüş’ün yaptığı mandalinalı çikolatayı birinci seçti. Leyla Can’ın yaptığı mandalinalı sucuk 2’inci, Demet Köklükaya’nın yaptığı mandalina tatlısı ise 3’üncü oldu.

Yarışmada Bora Özkeskin jüri özel dalında, mandalina dolması ile Şengül Temiztürk en yaratıcı yemek, mandalina ekşisi ile Melek Vural en yaratıcı sunum dalında birinci oldu. Dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.

Yemek yarışmasının ardından Bodrumlu şarkıcı Gülsen Karatoprak konser verdi.


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30