20°
Hava Durumu
Hissedilen : 20.2°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1014 hPa
Ruzgar : 0.0 Km/S - KD
Nem : 76%
canlı izle
ŞEKER HASTALIĞI GELİŞMEDEN ENGELLENEBİLİR
Tarih: 14/11/2017
Kaynak: Kent Haber
ŞEKER HASTALIĞI GELİŞMEDEN ENGELLENEBİLİR
Bugün 14 Kasım Diyabet Günü. Dünya Sağlık Örgütü’nün analizine göre, Türkiye’de hızla artan diyabet (şeker hastalığı) ile ilgili, Bodrum Clinic International Tıp Merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Demircioğlu Kent Haber’e açıklamalarda bulundu.

Diyabet, dünyada görülme oranı hızla artan kronik bir hastalık. Uluslararası Diyabet Federasyonu verilerine göre; 1980’li yılların ortalarında 30 milyon olan diyabetli sayısının, 2000 yılında 151 milyona, 2006 yılında 246 milyona, 2011 yılında 366 milyona ve 2015 yılında ise 415 milyona ulaştığı bildiriliyor.

Bodrum Clinic International Tıp Merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Demircioğlu Kent Haber’e yaptığı açıklamada şeker hastalığının ne olduğu, belirtileri ve tedavisi hakkında önemli bilgiler verdi. Demircioğlu açıklamasına şöyle başladı:

“Şeker hastalığı giderek artan sıklığı ve yaygınlaşması nedeniyle neredeyse bir salgın diye tabir edeceğimiz bir duruma gelmekte. Şeker hastası sayısı hem Dünyada hem de ülkemizde giderek artıyor. Bugün Dünya Diyabet Günü. Bu yüzden bu şeker hastalığı nedir, nasıl önlem alabiliriz, nelere dikkat etmemiz gerekir, nasıl tanı konur, bunlar hakkında paylaşımda bulunalım istiyorum. Diyabet toplumda da bilindiği gibi şekerin normalden yüksek olması, kontrol altına alınamaması anlamına geliyor. Vücutta şeker düzenleyen hormon insülindir. Vücutta yeterince insülin salgılama olmazsa ya da salgılanan insülin yeterince görev yapamazsa, vücudun şeker kontrolü bozuluyor ve normalde yüksek değerlere ulaşıyor. Yüksek olan şeker vücuttaki birçok organa zarar veriyor. Yani sonradan oluşan körlüğün, böbrek yetmezliğinin, kalp hastalıklarının en önemli sebeplerinden biri. Yüksek şeker vücuttaki bütün damarları ve sinirleri tahrip ediyor” dedi.

Şeker metabolizmasının bir anda bozulmadığını ifade eden Demircioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önce vücut şekeri kontrol etmek için çok fazla insülin salgılıyor. Zaman içerisinde yeterince kontrol edilmezse şeker kontrolden çıkıp hep yüksek hale geliyor. Tanıda kanda bakılan şeker değeri önemli. Kandaki şeker değerinin açken 125 üzeri olması, şeker hastalığı tanısını koymak için yeterli. Ayrıca Hemoglobin A1C dediğimiz 3 aylık şeker ortalamasının 6 buçuğun üstünde olması, şeker hastalığının tanısında gerekli olan birşey. Bir de şeker yükleme testlerinde belli değerlerin üzerinde olması şeker hastalığı tanısını koyduruyor” dedi.

“Şeker hastalığı aslında engellenebilir bir hastalık” diyerek açıklamasını sürdüren Bodrum Clinic International Tıp Merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Demircioğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Yani şeker hastalığı gelişmeden, insülin çok daha fazla salgılandığı dönemde, daha zorlanma evresinde tedavi edildiği zaman şeker hastalığını gelişmesine engelleyebiliyoruz. Çünkü fazla salgılanan insülin de vücuttaki dengeleri bozuyor, kilo yapıyor, ağırlık hissi yapıyor. Zaman içerisinde şekeri kontrol edemezsiniz şeker hastalığı gelişiyor. Engellemek için ne yapmak lazım; bir kere yüksek kalorili beslenmekten yani kilo almaktan uzak durmak lazım. Kilolu insanlarda şeker hastalığı daha sık gelişiyor. Hareketsizlik, genetik faktörler gibi etkenler şeker hastalığının oluşturmasının kolaylaştırıcı faktörler.”

Son 10 yılda şeker hastalığı tedavisinde önemli gelişmeler kaydedildiğine de işaret eden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Demircioğlu, şu bilgileri verdi:

“Şeker hastalığının tedavisi hiç de öyle zor değil. Çok rahat kontrol altına alınabiliyor, şeker tedavisinde kullandığımız çok yeni ilaçlarımız var ve oldukça başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Herkes arada bir şekerine mutlaka bakıyor. Geç kalmadan bir tedaviye başlamak lazım. Çünkü yeni ilaç tedavileri ile çok ilerlemeden kontrol altına alınabiliyor. Bir de şeker hastalığı daha gelişmeden, insülin direnci safhasında tanı konulursa şeker hastalığının gelişmesi tamamen engellenebiliyor. Yani şekerin çok yükselmesini beklememek lazım. Bir kişide yemekten sonra ağırlık hissi oluyorsa, gereksiz kilo alımı, ağız kuruması, halsizlikler oluyorsa, illaki çok şeker yüklemesini beklememek lazım. Bunlar şeker hastalığının öncü belirtileri olabilir. Daha gelişmeden erken tanı ile birtakım ilaç tedavileri veya diyet, egzersiz yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi gibi tedavilerle şeker gelişmeden de engellenebiliyor. Aslında ideal olan tam şeker hastalığı gelişmeden onu engellemek. Genelde herkes şekerine bakıp çok yüksek değilse herşey yolunda gibi düşünüyor ama mutlaka insülin direnci de yani şekeri kontrol etmek için vücudun ne kadar zorlandığını da görmekte fayda var” dedi.Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30