20°
Hava Durumu
Hissedilen : 20.4°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1015 hPa
Ruzgar : 0.0 Km/S - KB
Nem : 75%
canlı izle
ÇEKİÇ VE KESKİ İLE TAŞI OYA GİBİ İŞLİYOR
Tarih: 14/11/2017
Kaynak: Kent Haber
ÇEKİÇ VE KESKİ İLE TAŞI OYA GİBİ İŞLİYOR
Bodrum’da yaşamını sürdüren 58 yaşındaki Şahsuvar Tavaslı, keski ve çekiç kullanarak ünlü sinema sanatçılarının silüetlerini ve Osmanlı figürlerini mermere işliyor. Tavaslı’nın eserleri görenlerin büyük beğenisini kazanıyor.

İslamhaneleri Mahallesi’ndeki bir mermer işletmesinde çalışan heykeltıraş Şahsuvar Tavaslı, Tarık Akan, Adile Naşit, Şener Şen, Ayhan Işık gibi Yeşilçam Sineması’nın unutulmaz isimlerinin silüetlerini mermere kazıdı. İşletmenin bahçesinde çalışmalarını sürdüren sanatçı, son dönemde makinelerin yaygınlaşmasına rağmen, çalışmalarını keski ve çekiçle sürdürdüğünü ve bundan da büyük keyif aldığını söylüyor.

Mermer işlemeye çok küçük yaşlarda başladığını da sözlerine ekleyen sanatçı daha sonra akademik eğitim aldığını da belirtti. Bir sonraki projesinin bir otelin dış cephesine yerleştirilmek üzere 200-250 resimden oluşacak 300 metrelik kabartma çalışmasına başladığını da anlatan Tavaslı, şöyle konuştu:

"300 metrelik bir dış cephe mermer işleme çalışmasına başladım. Bu çalışma kapsamında Kurtuluş Savaşı'ndan başlayarak Osmanlı tarihi, son dönem orta dönem ve ilk dönem ardından Selçuklu dönemi kompozisyonlarını oluşturan, daha sonrada Roma ve Antik Yunan'la devam eden bir kabartma çalışması yapıyorum. Bu çalışmalar ilçedeki bir lüks otelin dış cephesine yerleştirilecek. Sipariş üzerine yapılan bir rölyef çalışması. Otele dışarıdan bakıldığında birçok döneme ait figürler, kağnılarla cephane taşıyan kadınlar yer alacak. Çalışmanın büyük bir bölümünü 5 aylık bir süre içerisinde tamamlamayı düşünüyorum. Bugüne kadar hiç makine kullanmayı düşünmedim. Ben taşa duygularımı da katıyorum. Makineye ne verirsen onu çizer ama ben duygularımla çiziyorum. Kan, ter ve emek hepsi içinde. Ekmeğimizi taşın içinden çıkarıyoruz" dedi.

Yeşilçam Sineması’nın usta isimlerini de mermere işlediğinden bahseden Şahsuvar Tavaslı, günler süren çalışmaların ardından çok güzel eserler çıkardığını anlatarak sözlerini şöyle noktaladı:

“Görenlerde oldukça ilgi gösterdi ve çokta iltifat aldık. Halit Akçatepe, Kemal Sunal, Emel Sayın, Metin Akpınar, Zeki Alasya, Şener Şen, Hulusi Kentmen, Tarık Akan ve Ali Şen'in de olduğu ismini hatırlayamadığım onlarca sanatçıyı mermere resmettim. Bu eserleri yaparken duygusal anlar da yaşadım. Bu sanatçılar daha önce beyaz perdede gördüğümüz insanlar ama artık birçoğu aramızda değil. Bundan sonraki hedefim ise sipahi ve Artemis eseri yapmak" dedi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30