20°
Hava Durumu
Hissedilen : 20.3°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1015 hPa
Ruzgar : 0.0 Km/S - GB
Nem : 75%
canlı izle
ÜSTÜNDAĞ, SAHİLLERİN İHALEYE ÇIKARILMASINI MECLİSE TAŞIDI
Tarih: 10/11/2017
Kaynak: DHA
ÜSTÜNDAĞ, SAHİLLERİN İHALEYE ÇIKARILMASINI MECLİSE TAŞIDI
CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Muğla'daki 18 sahilin Milli Emlak Müdürlüğü tarafından kiralanmak üzere ihaleye çıkartılacak olmasını, araştırma önergesi vererek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) taşıdı.

Gündoğan Mahallesi'nde bulunan Halk Plajı'ndaki kumsalın 408 metrekarelik kısmının 14 Kasım'da 71 bin TL muhammen bedel ile 30 yıllığına kiraya verileceğinin duyulmasının ardından ortaya çıkan tepkiler sürüyor. Bodrum'da bir grup Kaymakamlığa dilekçe vererek ihalenin iptalini isterken, tepkilerin yerel ve ulusal basında da haber olmasıyla CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ harekete geçti. Üstündağ, Gündoğan Halk Plajı'nın da aralarında bulunduğu Muğla'daki toplam 18 sahilin 14-15 ve 16 Kasım tarihlerinde Milli Emlak Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkartılacak olmasıyla ilgili TBMM'ye araştırma önergesi verdi.

Milletvekili Üstündağ, önergesinde Muğla'daki sahillerin gelişi güzel ihaleye çıkarıldığını, ihalelerde hukuki ve teknik yetersizliklerin olduğunu, Anayasa ve kanunların ihlal edilerek vatandaşlara açık olması gereken kıyıların bir ticarethaneye dönüştürülerek rant kapısı haline getirildiğini iddia etti. Önergesinde Bodrum'daki ihaleler kapsamında iskele yapımı ve dolgu alanlarının yer aldığına dikkat çeken Üstündağ, "Bu kadar çok deniz dolgu alanının yaratılması, sahillerin doğal yapısını bozar, kıyıları tahrip eder. İskelelerin ise hangi amaca yönelik olduğu belli değil, güneşlenmek için bu kadar çok iskeleye ihtiyaç yok. Uygulama imar planlarında iskele ve dolgu alanlarının yer almaması, yasa ve yönetmeliklere aykırı bir ihalenin gerçekleşmekte olduğunu gösteriyor. Kıyı Kanunu 10 yıllık kiralamaya izin verirken, 30 yıllık kiralamaların ihalelerde yer alması mevzuata uygun değil" dedi.

Bodrum'daki ihalelerin vatandaşlarda infiale yol açtığına, alelacele kurulan şirket ve vakıflara işletme haklarının verilerek plajların belirli kişi ve şirketlere tahsis edildiğine de önergesinde yer veren Milletvekili Üstündağ, "Araştırma Komisyonu kurularak sahillerdeki yağma ve talanın önüne geçilmesi gerek. Bodrum sahillerinin doğal yapısının bozulmasının kimseye fayda sağlamayacaktır, Maliye Bakanlığı'nın derhal bu ihaleleri iptal etmesi gerekir" dedi.


Muhabir: Yaşar ANTER
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Zehra zehra
10/11/2017
Kiralama
Milli Emlak Müdürlüğü tabii ki öyle diyecek. Kiralamaya çıkaran onlar. Kiralama yapıldığı anda o sahile adımınızı bile atamazsınız. Kaldı ki bütün kıyılar halka ait olmasına ,rağmen hem de kanunen hiç bir yerde denize giremiyorsunuz. Her yer işgal edilmiş durumda. Sallamayalım lütfen...
Yıldız ikinci
10/11/2017
Teşekkürler Milli Emlak
Her konuda bilgi sahibi olduğunuzu zannedip insanları yanlış yönlendiriyorsunuz.. Çıkan haberler sonrası milli emlak müdürlüğünü aradım ve konu hakkında bilgi almak istediğimi söylediğimde benimle ilgilenen memur cihan bey konunun algılandığı gibi olmadığını yapılan kiralamaların kamunun kullanımına açık olduğunu ticari faaliyetin söz konusu olamayacağını aksi durumda kiralamaların iptal edileceğini ayrıntısıyla anlattı bu kadar göz boyamaya çalışacağınıza bir telefon edip yasal dayanakları öğrenebilirdiniz ..
türkbükülü
10/11/2017
Milli Emlak
Yasal yapılana karşısınız ama kaçak olan iskeleleri yıkmıyorsunuz klasik chp zihniyeti bir soru önergeside bodrum belediyesine verseniz milli emlağın yık dediklerinin neden yıkmıyorsun diye
Yılmaz Senemoğlu
10/11/2017
Bodrum'lu yakında denizi uzaktan bile göremeyecek.
Sn.Üstündağ'a girişiminden dolayı teşekkür ederim. Sağillerimizin para sahiplerine teslimini ve denizin görünmez halde yüksek duvarlarla kapatılmasının önüne geçilmesi konusunda belediyelerimizin daha fazla gayret göstermelerini bekliyoruz.Tüm oylarınız öndeki seçkinlerden değil arkadaki vatandaşlardan gelmektedir.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30