30°
Hava Durumu
Hissedilen : 31°
Gorus Mesafesi : N/A
Basinc : 1007 hPa
Ruzgar : 17.2 Km/S - Kuzey
Nem : 43%
canlı izle
ULUSLARARASI DEĞERLER EĞİTİMİ SEMPOZYUMU SONA ERDİ
Tarih: 11/10/2017
Kaynak: Kent Haber
ULUSLARARASI DEĞERLER EĞİTİMİ SEMPOZYUMU SONA ERDİ
Bodrum’da bir otelde gerçekleştirilen Uluslararası Değerler Eğitimi Sempozyumu sona erdi.

Türk Tarih Kurumu (TTK), Mersin Üniversitesi ve Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen sempozyuma, Türkiye'nin yanı sıra Filistin, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan ve Yunanistan’dan akademisyenler katıldı.

Sempozyumun açılışına Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferda Yıldırım, Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Talim ve Terbiye Kurulu Daire Başkanı Toper Akbaba, Muğla Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, farklı üniversitelerden akademisyenler ve öğretmenler katıldı. Sempozyum boyunca Türkiye’nin genel eğitim sorunları, yeni (2017) programlar ile ilgili görüşler, öneriler ve değerler eğitimi alanında yapılan çalışmalar ele alındı. Sempozyum sürecinde çok sayıda panel ve çalıştay gerçekleştirilirken bunun yanında oturumlarda akademisyenler ve öğretmenler hazırladıkları sunumları da aktardılar. Sempozyumda değerler eğitiminin Türkiye’deki durumu, sorunları ve çözüm önerileri üzerinde duruldu.

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi Değerler Eğitimi Uzmanı Prof. Dr. Kadir Ulusoy “Türkiye’de geçmişinden, ecdadından cesaret alan bir gençlik yetiştirmek için tarih şuurunu verebilmek gerektiğini vurguladı. Tarih şuuru olan bilinçli bir nesil yetiştiremezsek mutlaka birileri, bizim ülkemizde yaşayan çocuklarımızı, gençlerimizi kendi değerleri, kültürleri ve kendi emelleri doğrultusunda yetiştirir ve sonra kendi vatanına karşı kullanır. Kendi değerlerini bilen ve değerleri ile yaşayan nesillerin inşası için bu sempozyumu yaptık” dedi.

Değerlendirme konuşmasında Prof. Dr. Kadir Ulusoy, her dersin programına onlarca değer kavramı koymakla değer eğitiminin gerçekleştirilemeyeceğinin altını çizdi. Değerler eğitiminin içselleştirilemediğini, yüzeysel etkinliklerle geçiştirildiği, okullarda uygulamada değerlerin eğitiminden ziyade değer öğretiminin yapılmaya çalışıldığına vurgu yaptı.

Okul, aile, çevre kapsamında ele alınan eğitim sürecinde sanal dünya gerçekliğinin göz ardı edildiğini söyleyen Ulusoy, çağımızda insanları en çok oyalayan ve kendine bağlayan şeyin teknolojik araçlar olduğunu, bu gerçeğin bilinerek eğitimde atılacak hamlelerin yeniden revize edilmesi gerektiğini anlattı. Ulusoy, değerler gibi hassas ve önemli konuların birleştirici ve bütünleştirici yönünün ele alınması gerektiğini aksi halde insanların değerler üzerinden çatıştırıldığını belirtti.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30