24°
Hava Durumu
Hissedilen : 24.0°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1004 hPa
Ruzgar : 11.1 Km/S - KB
Nem : 81%
canlı izle
KOCADON'DAN GÜNDEMİ SARSACAK BOMBA AÇIKLAMALAR
Tarih: 07/08/2017
Kaynak: Kent Haber
KOCADON'DAN GÜNDEMİ SARSACAK BOMBA AÇIKLAMALAR
Geçtiğimiz hafta Sabah gazetesinden Ayşe Özyılmazel ve Hıncal Uluç'un sert eleştirilerine muhatap olan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, eleştirilere Habertürk Gazetesi'nden Sevilay Yılman ile yaptığı özel ropörtaj ile cevap verdi.

Verdiği ropörtajda oldukça çarpıcı, yerel siyasette çok ses getirecek, tartışma yaratacak ifadeler kullanan Başkan Kocadon, Bodrum'un altyapı sorunları ile ilgili yöneltilen sorularda sorumluluğu Büyükşehir Belediyesi, AYDEM gibi diğer kurumlara yüklerken, Bodrum'un özerk bir bölge olarak yönetilmesi gerektiğini söyledi. Bodrum'un turizm açısından çok iyi bir sezon geçirdiğini ve ilçede 1 Milyon 200 bin turist bulunduğunu iddia eden Kocadon'un en çarpıcı ifadesi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili olanları oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 yıldır tatil için Bodrum'a gelmediğini ve bu duruma çok üzüldüğünü vurgulayan Başkan Kocadon, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Bodrum'a davet ederek; "Sayın Cumhurbaşkanı’mız artık Bodrum’a gelmez oldu. Son 4 yıldır hiç uğramadı! İsteriz ki bu yıl tatilinin hiç değilse birkaç gününü Bodrum’un mavi suları, yeşil dağları ve mis havasında geçirsin. Geri dönmesini çok istiyoruz. Çünkü samimiyetle, kalben söylüyorum ki Erdoğan’sız Bodrum’un hiç tadı olmuyor!” dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un Sevilay Yılman ile yaptığı bu ropörtajın Habertürk Gazetesinde yayınlanan tam metni şöyle;

"Erdoğan’sız Bodrum’un hiç tadı olmuyor!’

YAYIN yönetmenimiz Selçuk Tepeli, her telefon görüşmemizde, “Hâlâ Bodrum’da mısın?” deyip sonra da iğneyi batırıyor; “Hayat sana güzel vallahi” diye...

Çok şükür güzel... Bu sene böyle oldu. Uzun yıllardır yapamadığım uzun boylu tatili mücbir sebepler dolayısıyla yapmak durumunda kaldım. Sebeplerden biri oğlum... Yurtdışında okuyor ve derslerinin sıkılığından bu yaz ancak 1 aylığına gelebildi Türkiye’ye... Onunla o 1 ayı dolu dolu geçirmek için de Bodrum’a geldim. Çünkü o, benden daha da düşkün olduğu anneannesiyle birlikte bütün tatilini onun evinde geçirmek istedi.

İyiydi başta, ama alışık olmadığım için olsa gerek son günlerde biraz sıkıldım. Kitap, gazete oku, denize gir, çık, yazı yaz durumlarından... Ve deyim yerindeyse kendimi sokaklara attım, Bodrum halkının arasına karıştım. İşte o karıştığım günlerden birinde de Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile bir araya geldim ve kendisiyle dümdüz, dosdoğru ve çok içten bir minik söyleşi gerçekleştirdim...

1 MİLYON 200 BİN TURİST GELDİ

Bir kere, 2 hafta önce yaşanan o şiddetli depremin yarattığı travmaya ve medyanın bir kısmının her yaz olduğu gibi geleneksel yerli yersiz Bodrum’a saydırmasına rağmen başkanın keyfi yerinde. Çünkü görüşmenin gerçekleştiği evvelsi gün itibarıyla Bodrum’a gelen turist sayısı 1 milyon 200 bine vurmuştu. “Millet isyan ediyor, ‘Trafik kilit Bodrum’da’ diye; bense mutlu oluyorum. Çünkü o trafiğin kilitlenme nedeni Bodrum’un hâlâ Türkiye’nin en önemli cazibe merkezlerinden biri olduğunu gösteriyor bizlere” diyor.

Tabii Kocadon’un ve Bodrum esnafının son zamanlarda gelen turist sayısı nedeniyle keyfi yerinde ama sıkıntıları da yok değil hani! Ben de artık Bodrumlu sayıldığım için yaşadıklarımdan hareketle sorular yönelttim başkana.

Mesela bunlardan biri yolların bakımsızlığı ve aydınlatma konusu... “Sınıfta kaldınız” dedim. Ve ona, geçenlerde Sabah Gazetesi yazarlarından arkadaşım Dilek Güngör ile otomobille Gümüşlük’ten dönerken 2 kadın olarak izbe, çukurlu ve bir o kadar da karanlık yollardan geçerken nasıl tırstığımızı anlattım. Allah korusun ama o yollarda her şey gelebilir insanın başına... Aynı şekilde Yalıkavak ya da havaalanı yolu da öyle. Dedim ki: “Hiç yakışmıyor başkan, Bodrum gibi bir turizm merkezine bu karanlıklar ve bu çukurlarla dolu yollar!” Yanıtı aynen şu oldu değerli okurlarım: “Bence de yakışmıyor! Bırakın buranın bir belediye başkanı olarak, Bodrumlu Mehmet Kocadon olarak bile utanç duyuyorum bu yolların karanlığından ama benim elimden gelen bir şey yok! Bütçemiz ortada! Düşünün şu anda 167 bin nüfusa göre ayarlanmış bütçeyle 1 milyon 200 bin insana hizmet vermeye çalışıyoruz. Maalesef son büyükşehir yasası ile tüm yetkilerimiz elimizden alındı ve Muğla Büyükşehir’e bağlandı. Gerçi aydınlatma mevzusu ayrı. O mevzunun sorumluluğu da AYDEM’de. Sürekli iletiyoruz bu aydınlatmayla ilgili şikâyetleri şirketin yetkililerine ama dönüş alamıyoruz.”

‘ANAKENT’TEN YÖNETİLEMEZ!

Uzun uzun anlattı sıkıntıları. Sırf onları sıralarsam çözüm önerilerine yerim kalmaz. Diyor ki Kocadon: “Bodrum bambaşka bir marka, tıpkı Ibiza ya da Cannes gibi... Bu nedenle özerk olmalı, özel bir yönetim yasası olmalı... Eğer tüm dünyanın en gözde turizm cennetlerinden biri olan Bodrum’u mevcut büyükşehir yasasına mahkûm etmeye devam edersek 3-5 yıla kalmaz Bodrum markası bambaşka bir noktaya evrilir. Şu anda eski yetkilerimizle yaptıklarımız, vaktinde alınan önlemler gereği Bodrum hâlâ bir numaralı cazibe merkezi yabancılar için ama bunun sürekliliği için Bodrum’u ve Bodrum gibi yerleri kökten kurtaracak çözüm üretmek lazım!”

Bu arada ilginç rakamlar verdi. Mesela önümüzdeki günlerde toplam 2 bin 200 özel jet gelecekmiş Bodrum’a. Ve VIP kabul edilen 10 bin yabancı turist. “Çok güzel haberler bunlar” diyor başkan, ama bir yandan da medyada bu güzel haberlerin görmezden gelinmesine bozulduğunu ima ediyor.

‘GERİ DÖNMESİNİ ÇOK İSTİYORUZ’

Bu konuda Kocadon’a katılıyorum... Bizim medyada birkaç tip var. Yemin etmiş gibi sezon girişi başlıyor Bodrum’a vurmaya, sonuna kadar devam ediyor! Şimdilerde de Yunan adalarını dile dolama durumu var. En çok da Mikonos... Bodrum’un yanında esamisi okunmayacak, bizde ancak Avşa Adası ile falan kıyaslanacak Mikonos’u bu kadar parlatmak için Yunanistan Turizm Bakanlığı ile anlaşmaları mı var bunların anlamıyorum ama farkına varmalılar ki Bodrum’da öfke kusuluyor onlara!

Gelelim son bombaya... “Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?” diye sorunca patlattı bu bombayı da! “Var” dedi ve şöyle devam etti: “Ben aynı zamanda sıkı bir Fenerbahçeliyimdir. Bunu herkes bilir. 3 Temmuz’da Fenerbahçe’ye yapılan kumpasların arkasında FET֒cülerin olduğu ortaya çıktı! Sayın Cumhurbaşkanı gerilmişti kulüp yönetimiyle 3 Temmuz sonrası ve maçlara gitmez olmuştu. Samimiyetle söylüyorum, son maçta onu orada görmek beni çok mutlu etti bir takımdaşı olarak. Çok güzel, şık bir hareket oldu. Aynı şık hareketi Bodrum için de yapmasını bekliyoruz kendisinden. Cumhurbaşkanı’mız eskiden hemen her yaz gelirdi Bodrum’a... Tatil için tercihinin Bodrum olması da bizi acayip gururlandırırdı. Bizimle bir alakası olduğunu düşünmüyoruz ama Sayın Cumhurbaşkanı’mız artık Bodrum’a gelmez oldu. Son 4 yıldır hiç uğramadı! İsteriz ki bu yıl tatilinin hiç değilse birkaç gününü Bodrum’un mavi suları, yeşil dağları ve mis havasında geçirsin. Geri dönmesini çok istiyoruz. Çünkü samimiyetle, kalben söylüyorum ki Erdoğan’sız Bodrum’un hiç tadı olmuyor!”

Başkan Kocadon'un ropörtajında yaptığı bu bomba açıklamaların CHP Genel Merkezi ve yerel örgütlerde nasıl karşılanacağı ise merakla bekleniyor.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Fikret Karataş
10/08/2017
Haydaaa!
'Bodrum Belediye Başkanı CHP li Kocadon (!)' (öyle tanımlıyor basın) bir gazeteciye konuşmuş: 'Sayın Cumhurbaşkanımız artık Bodrum'a gelmez oldu. Son 4 yıldır hiç uğramadı! isteriz ki, bu yıl tatillerinin hiç değilse birkaç gününü Bodrum'un mavi suları, yeşil dağları ve mis havasında geçirsin. Geri dönmesini çok istiyoruz. Çünkü samimiyetle, kalben söylüyorum ki, Erdoğan'sız Bodrum'un hiç tadı olmuyor.' (Bir de yemin edivereydin gari) Bayram değil seyran değil örneği olmuş. Bazı düzeltmeleri yapmak gerekiyor. Başkanın bu fikir ve çağrısına hiç katılmıyorum. Katılan sayısının da belki Bodrum'daki AKP'liler + Kocadon'la sınırlı olduğunu düşünüyorum. Kocadon'un benim, bizim ve en azından ailemin adına bir lafı etmesini dışlıyorum. izin almadıklarından özür dilemesini bekliyoruz. Tayyip Erdoğan'sız Bodrum'da yaşamaktan 48 yıldır çok tat aldım ve mutluyum. Devamını diliyorum. Peki bu laf 4 yıldır neden edilmedi?... Köşe yazmayı bıraktığım sitedeki 18 Nisan tarihli son yazımın başlığı: 'Kocadon çıktı yola Hayırlı ola' idi. 2500 kez tıklanmış. Kimileri de fikri 'Afaki' buldu elbet. Ancak içişleri Bakanı iyi sufle etmiş ki veya kesin talimat vermiş olmalı ki, bu günlere eriştik. Zaten şunun şurasında yenilenmeye de kayda değer bir zaman kalmadı. Gelelim sevgili ve saygı değer ilçe Başkanımıza. O ne demiş?... 'Başkanın düşündüklerini CHP'li bir başkanın söylemesinin zor olduğu kelimelerle ifade etmiş. Bu açıklamalar kendisini bağlıyor. Partimizin görüşü değildir.' Sayın ilçe Başkanımız da AKP'den bulaşan 'Kendini bağlar' lafına itibar etmiş ama bu laf da bizleri çok üzdü, üzecek. Sayın Seymen, Kocadan gibi laf etseydi il ve Genel Merkez sanıyorum böyle değerlendirmede bulunmazdı. Sevgili Başkan, Tayip Erdoğan,Sayın Kılıçdaroğlu için demediğini Bırakmadı. (yaptığı hakaretlerin ceza yasasındaki tanım ve karşılığı 125-131md. yazılı) CHP li(!) bir belediye Başkanı onun için yanıp tutuşuyor. Dolayısı ile onu desteklemiş olmuyor mu? Başkanın lafları sizleri açıkça görevini yapmaya çağırıyor. Kimse görevden kaçmak için 'Bağlamaz' lafının ardına sığınmasın. Örgütün esas istediği de bu zaten!...

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30