24°
Hava Durumu
Hissedilen : 26°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1011 hPa
Ruzgar : 5.0 Km/S - BKB
Nem : 70%
canlı izle
KORKUTUCU BÖCEĞİN GÖRÜLME SIKLIĞINDA ARTIŞ!
Tarih: 12/07/2017
Kaynak: Kent Haber
KORKUTUCU BÖCEĞİN GÖRÜLME SIKLIĞINDA ARTIŞ!
Ülkemizde genellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaygın olarak görülen “Sarıkız Böceği” son zamanlarda Bodrum’da da sık görülmeye başlandı.

Çok hızlı hareket eden, güçlü çene yapılarıyla bilinen ve etle beslenen bir böcek türü olan “Sarıkız” son dönemde Bodrum’da da alışık olunmadığı bir sıklıkta görülmeye başladı. Ortalama 8-10 santim boylarında olan bu böcekler zehirli olmamakla beraber ısırıkları oldukça fazla can yakıyor. Özellikle akrep başta olmak üzere birçok canlı türüyle beslenen bu böceğin en kötü huylarından biri ise pofuduk yuvalarına götürmek üzere, insanlar uyurken saçlarından birkaç tutam kadar koparıp alması olarak biliniyor.

Yalıkavak Mahallesi Sandima mevkisindeki bir villada güvenlik görevlisi olarak çalışan 37 yaşında evli ve bir çocuk babası Adem Yıldırım, bu yıl içinde “Sarıkız Böceği”ne sık sık rastladığını belirterek şunları söyledi:

“Ben geceleri nöbet tutuyorum. Bu geceleri ortaya çıkan bir böcek türü. Isırdıkları yeri çürüten bu böcekler özellikle doğu ve güneydoğuda çok varmış. PKK’lı teröristlerin korkulu rüyası da diyorlar buna. Ben daha önceki yıllarda çok fazla görmezdim bu sarıkızlardan, en son 2011 yılında denk gelmiştim. Ama bu ay içerisinde 3 tane gördüm. Bu böcekler akrepleri yiyerek de besleniyorlar. Sarıkızlara Bodrum’da rastlandığı pek çok kişi bilmiyordur, çok nadir görülüyor buralarda ama bu sene sayılarında artış var” dedi.

Bu türlere halk arasında sarıkız böceği isminin haricinde böğü yada böyü de denmektedir. Çok hızlı hareket edebildikleri bilinmekte olup, zehirsiz olduğu uzmanlar ve araştırmacılar tarafından belirtilmektedir. Avlarını dişleri ile ovuşturdukları için ısırıldığını fark edemezler. Isırdığı kısma dişleri sayesinde eti yumuşatıp yiyebileceği kıvama getiren bir sıvı bırakmaktadır. Zehirliyor olmasa da ısırdığı veya kopardığı yeri inanılmaz ve dayanılmaz bir acı kapladığı bildirilmektedir.


SARIKIZ ÖRÜMCEĞİ YA DA BÖĞÜ

Sarıkız Örümceği; Yurdumuzda İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da çoğunlukla gözüken bir örümcek türüdür. Et ile beslenen örümcek şeklinde isimlendirilse de tam olarak örümcek türü değildir. Örümceğe benzese de tam olarak bir örümcek değildir. Bu canlının iki ağzı, 10 bacağı bulunmaktadır ve et ile beslenir. Öbür canlılar akrep gördükleri zaman saklanacak delik arar iken sarıkız örümceği akrep ile beslenir.

Türkiye'de yaygın bir şekilde bilinmediği için herhangi bir isim konulmamıştır. Yalnızca et yiyen örümcek şeklinde veya deve veya çöl örümceği. Çölün bu saldırgan olan sakinlerinin avları arasında böcekler, kemirgenler kertenkeleler, yılanlar ve hatta küçük olan kuşlar bile yer almaktadır. Sarı örümcek soktuğu zaman anlaşılmayabilir. Çünkü dişleri ile deriyi uyuşturup deldikten sonra içeriye eti sıvı bir hale getiren bir sıvı enjekte etmektedir. Daha sonra et kıvamına geldiği zaman eti tüketir.

Sarıkız Örümceğinin Fiziki Yapısı,

Boyları 7 ve 8 santim civarındadır. Böyü, solifugae ailesinden, ağ yapmayan bir örümcektir. Bazı bölgelerde rüzgar akrebi de denilmektedir. Yakından bakıldığı zaman öbürlerinden biraz değişiktir. Şekli ve gövdesi biraz sarı akrebi anımsatır. Gövdesinde ayaklara ek olarak sağlı sollu iki tane antenimsi aparat yer alır. Gözleri ışıktan rahatsız olduğu için yalnızca geceleri hareket eder. Saatte 1,5 kilometre katedebilir. Zehirli olmadıkları söyleniyor fakat kuvvetli çenelerinin ısırıkları oldukça fazla can yakar. En kötü huyları pofuduk yuvalarına götürmek üzere, insanlar uyurken saçlarından birkaç tutam kadar koparıp alması ki en rahatsız olan edici huyları budur. Bu yaratık hakkında değişik efsaneler bulunmaktadır.

Saatte 40 kilometreyi aşkın bir hızla koştuğu, çığlık çığlığa bağıran bir bebek şeklinde sesler çıkardığı ve zehirli olduğu söyleniyor. Fakat bunların hiçbiri doğru değildir. Hiç ses çıkarmaz ve böcek, kertenkele gibi küçük olan yaratıkları tüketir. Bir ara orta Doğu'da görev yapmakta olan Amerikan askerleri bu örümceğin anestezik bir madde ile uyuşturmuş olduğu insan eti ile beslendiği şeklinde söylentiler çıkmış ise de bu söylentiler gerçek değildir.

Anestezik olan bir madde salgılayamazlar, tehdit edilmediği sürece kendilerinden büyük olan rakibe girmezler. Fazla yükseğe de sıçramazlar.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Mustafa malay
13/07/2017
Mmm
Nüfus hareketi çok fazla olduğu için ilçemize hertürlü hastalık veböcek türünün gelmesi gayet doğal.Bu böcekte birinin valizinde gelmiştirCALL

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30