24°
Hava Durumu
Hissedilen : 26°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1011 hPa
Ruzgar : 5.0 Km/S - BKB
Nem : 70%
canlı izle
ŞİİRLERDEN TABLO YAPTILAR
Tarih: 16/05/2017
Kaynak: Kent Haber
ŞİİRLERDEN TABLO YAPTILAR
Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü öğrencileri şair ve yazar Hamdi Topçuoğlu’nun şiirlerinin tipografik yorumlarını yaptıklar “Billursular” adlı sergi büyük ilgi gördü.

Bodrum Kent Konseyi eski Başkanı, şair ve yazar Hamdi Topçuoğlu’nun 45 şiiri, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü öğrencileri tarafından yorumlanarak tabloya dönüştürüldü. 6 aylık bir çalışma sonunda hazırlanan sergiden elde edilen gelir Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne (ÇYDD) bağışlanacağı bildirildi.

Oasis Alışveriş Merkezi Sümbül Sokak’ta açılan serginin açılışına Hamdi Topçuoğlu, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Turgut, Grafik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Enis Timuçin Tan, öğretim görevlisi Coşkun Türk, Oasis AVM Yönetim Kurulu Başkanı Mazhar, ÇYDD Bodrum Şubesi Başkanı Meral Saraçbaşı ile çok sayıda öğrenci katıldı. Serginin açılışında fakülte öğrencileri müzik dinletisi sunup şiirler okudular.

Açılışta Kent Haber’e konuşan Hamdi Topçuoğlu duygu ve düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

“Bu bir tipografi sergisi. 19 Mayıs münasebetiyle şu an biliyorsunuz Gençlik Haftası. Biz de dedik ki, gençler üretsin ve ürettikleriyle Gençlik Haftası’nı kutlasınlar. Bu anlayıştan yola çıkarak benim şiirlerimden Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü öğrencileri tipografi sergisi hazırladılar. Tipografi bir metnin yeniden biçimlendirilmesi. Dolayısıyla buna görsel şiir adı da veriliyor. Bu tablolar vasıtasıyla gençler şiirleri yorumlamış oldular. Amacımız Gençlik Haftası’nı bu şekilde kutlamak ama istedik ki gençlerin ürettikleri tekrar gençlere bir değer olarak dönsün. Bu amaçla da ÇYDD ile bir işbirliği yaptık. Bu tabloların hepsi tanesi 100 TL olmak üzere satılık ve geliri de ÇYDD’ye verilecek” dedi.

Serginin bir gençlik etkinliği olduğuna da işaret eden Topçuoğlu açıklamasını şöyle tamamladı:

“Burada bir teşekkürü de Oasis yönetimine yapmak istiyorum. Çünkü her türlü sporsorluğu onlar üstlendi. Kısacası Billursular Görsel Şiir Sergisi bir çok kurumun işbirliği ile gerçekleştirilen bir gençlik etkinliğidir. Bu anlamda da benim için çok değerlidir. Burada 24 öğrenci sadece eserleriyle yer alıyor, bunun dışında 9 öğrenci şiir okuyor, 9 öğrenci de müzikle katkıda bulunuyor. Yani pek çok öğrencinin burada emeği söz konusu.”

Grafik Bölümü 2’inci sınıf öğrencisi Gizem Bakır, Hamdi Topçuoğlu’nun Nakkaş isimli şiirini yorumladığını anlatarak “Doğum ve ölümü çağrıştırarak zincirleme bir bağ oluşturan bir şiir. Nakkaş gibi sürekli dokunan ölümü ve yaşamı anlatıyor. Doğum ve ölümün bir bağ olduğunu ve asla bitmediğini anlatan bir çalışma” dedi.

“Aşk Göçmen Kuştur” isimli şiiri yorumlayan Ekin Demirel isimli öğrenci ise “Hamdi hocanın anlattığını kendisi kadar iyi anlatamam ama ben grafikçi tasarımcı olarak hissettiklerini tipografiye yansıtmaya çalıştım” dedi.

Kübra Dal isimli 2’inci sınıf öğrencisi de Tütüne Sarılmış isimli şiire yaptığı çalışmayı “Kendi içimdeki duygu ve düşünceleri bu şekilde yansıtmayı istedim. Şiirin içinde bir çok anlam var; özlem, aşk, sevgi gibi çok fazla duygu var. Ben de bana yansıttığı duygu ve düşüncelerle bu çalışmayı yaptım” sözleriyle dile getirdi.

Emeği geçenlere teşekkür belgesi veren ÇYDD Bodrum Şubesi Başkanı Meral Saraçbaşı da böyle bir serginin bir parçası olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek “çağdaş gençler sanat için yaptıklarını yine çağdaş gençlerin eğitimine armağan ediyor” dedi.

Sergi 21 Mayıs tarihine kadar ziyarete açık kalacak.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30