26°
Hava Durumu
Hissedilen : 27°
Gorus Mesafesi : 20.0 Km
Basinc : 1011 hPa
Ruzgar : 10.9 Km/S - Bati
Nem : 62%
canlı izle
TURİZMCİLER TERÖR KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİ
Tarih: 15/05/2017
Kaynak: Kent Haber
TURİZMCİLER TERÖR KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİ
Bodrum’da Muğla Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından sezon öncesi turizmcilere yönelik terör ve terör olayları hakkında bilgilendirme semineri düzenlendi. Seminerde yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda turizmciler bilgilendirildi.

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Toplantı Salonu’nda düzenlenen seminerde Muğla Terörle Mücadele Şube Müdürü Zafer Duymuş, bomba imha uzmanları Nail Yıldırım ile Süleyman Yılmaz konuşmacı oldu.

Seminer Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ile 15 temmuz darbe girişimi şehitleri için saygı duruşunda bulunulması ile başladı. Ardından kürsüye gelen Muğla Terörle Mücadele Şube Müdürü Zafer Duymuş, toplantının amacını şu sözlerle açıkladı:

“Turizm sezonu öncesi Muğla ili ve ilçelerini etkileyebilecek terör olayları açısından bilgilendirme amacıyla burada toplanmış bulunuyoruz. Ülkemiz hem dış güçler, hem de ülkemizdeki belli odakların saldırısı altında. Sizler Ege’nin incisi Muğla’da turizm hizmeti vererek devletimize vergi veriyorsunuz. Sizler işlerinizi güvenle yapacaksınız ki önce siz kazanacaksınız, sonra vergiyle devletimize kazandıracaksınız. Bizim de görevimiz asayiş ve güveni sağlamak” dedi.

Emniyet ve Jandarma olarak terör odaklarıyla mücadeleyi aralıksız olarak sürdürdüklerini ve bu mücadelede halkın da desteğini istediklerini sözlerine ekleyen Duymuş, konuşmasına şöyle devam etti;

“Terörizmle mücadele halkın desteği, kamu kurum ve kuruluşlarının desteği ile yapılması önemli. Terör odaklarının mali kaynaklarını engelleme, eğitimle, sosyal imkanların çocuklara sağlanması ile de terörizmle mücadele edilir. Herhangi bir terör saldırısından şüphelendiğinizde hemen durumu güvenlik güçlerine bildirip bölgeyi tahliye etmeniz gerekir. Ya da otelinizde silahlı güvenlik görevlisi varsa onu da durumdan hemen haberdar edin. Polis ‘bu adamın neyinden şüphelendin’ der gibi bir endişeniz olmasın. Biz şüphelendiğiniz bir durumdan hemen bizi haberdar etmenizi istiyoruz. Benim turizmcilerden istediğim; özel güvenlik çalıştırmayan otel varsa, mutlaka özel güvenlik çalıştırmasını istiyoruz. Bizim MOBESE’lerimiz var ama otelinizde mutlaka güvenlik kameraları bulundurmanız ve kayıtlarını en az 30 gün muhafaza etmeniz lazım. Otelinize gelen kişiler zaman zaman sahte kimlik kullanabiliyor. Siz durumundan şüphelendiğiniz kişileri mutlaka bize bildirin” dedi.

Muğla Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün 2016 yılında müdahale ettiği olay sayısı hakkında da bilgiler veren Muğla Terörle Mücadele Şube Müdürü Zafer Duymuş şunları dile getirdi:

“15 temmuzdan önce Muğla Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile ilçelerin Terörle Mücadele Amirlikleri yaklaşık 20 terör suçuna müdahale etti. Bunun içinde terör propagandası var, sosyal medyadan propaganda var, terörü destekleme eylemleri var, terörist faaliyetler var. 15 Temmuz'dan sonra müdahale ettiğimiz terör olayı 2 binden fazla. 2017 yılında da şu ana kadar sanırım 300 olaya müdahale ettik. Terörle mücadelemiz sürüyor” diye konuştu.

Bodrum İlçe Emniyet Müdürülüğü bünyesinde bomba imha uzmanı olarak çalışan Nail Yıldırım ise yaptığı konuşmada çeşitli bilgiler vererek “Bodrum’da yılda ortalama 100’ün üzerinde şüpheli paket olayına gidiyorum. Bodrum’un uluslararası arenada önemli bir yeri var. Şöyle söyleyeyim Türkiye’de 957 ilçe var, sadece 18 tanesinde bomba imha uzmanı var. Bizim sayımızı toplamda 230 kişi. Biz de mesai gözetmeden günün her saati çalışıyoruz. Şimdiye kadar Bodrum’da Allah’a şükür bir sıkıntı olmadı” dedi.

Yaklaşık bir buçuk saat süren seminerde konuşmacılar herhangi bir terör şüphesinde ne yapılması gerektiğiyle ilgili turizmcilere detaylı bilgiler verdiler.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30