27°
Hava Durumu
Hissedilen : 29°
Gorus Mesafesi : N/A
Basinc : 1012 hPa
Ruzgar : 5.0 Km/S - BGB
Nem : 63%
canlı izle
BİLİM ŞENLİĞİNİN İKİNCİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Tarih: 11/05/2017
Kaynak: Kent Haber
BİLİM ŞENLİĞİNİN İKİNCİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Bodrum'da 2'incisi düzenlenen Çocuk Oyunları ve Bilim Şenliği'nde, öğrencilerin yaptığı projeler sergilendi.

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nce düzenlenen Çocuk Oyunları ve Bilim Şenliği, Bodrum Belediyesi Heredot Kültür Merkezi'nde açıldı. 60 okuldan 300 öğrencinin katıldığı şenlikte, öğrenciler ve öğretmenleri kendi tasarladıkları birbirinden değişik projelerini sergilendi.

Şenliğin açılışını yapan Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Haluk Baş ve İlçe Milli eğitim Müdürü Emin Geçin, öğrencilerin projelerini tek tek inceledi.

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, öğrenci ve öğretmenlerin hazırladığı farklı projeler ve oyuncaklar beğeni kazandı. Öğrencilerin halk oyunları gösterisiyle başlayan şenliği, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz'ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi ve öğrenci ilgiyle izledi. Fen bilimleri ve meslek lisesi öğrencilerinin hazırladıkları sensörlü hidrolik otomobil, elektronik tekne, üç boyutlu lazer yazıcı, ev ısıtma sistemleri ve 850 pet şişeyle yapılan ve 400 kiloya yakın yük taşıyabildiği belirtilen projeler özellikle beğeni topladı. Bazı öğretmenlerin ise eski elektronik eşyaların parçalarını biraraya getirerek yaptığı objeler, öğrenciler tarafından oldukça beğenildi.

Geçen yıl ilki yapılan şenlikle ilgili konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin, "Bu projeleri hem kendi okullarında sergiliyorlar, hem de Bodrum Milli Eğitim Müdürlüğü'nün çatısı altında Bodrum geneline sergiliyoruz. Özellikle meslek liseli öğrencilerimiz güzel projelere imza attı. Bu projeleri geliştireceğiz" dedi.

Gündoğan Fahri Ilıcak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Ahmet Bircan, meslek lisesinin farkının bir şey üretmek olduğunu belirterek, "Biz de bu sene boş durmadık çalıştık. Burada CNC Router'imiz, CNC Lazer'imiz, 3D Yazıcımız ve Nehir Türbinimiz var. 3D yazıcımız plastiği eritiyor, lazerimiz ahşap üzerine kazıma yapıyor. İsim yazıyor, resim yapıyor. Geri dönüşüm için de bir şeyler yaptık. Mesela buzdolabından kuluçka makinası, televizyondan buzdolabı yaptık. Bunları yaparken, bazı malzemeleri bulmakta zorlandık. Çünkü bazıları Türkiye'de zor bulunan malzemeler. Hepsini sipariş üzerinden getirttik" dedi.

Bodrum Özel Fen Bilimleri Ortaokulu öğrencisi Eray Emin Ocak ise engellere çarpmayan bir araba tasarladığını belirterek, "Bu araç engellere çarpmıyor ve kesinlikle yere düşmüyor. Bu araçtaki amacım aslında daha çok robotların kendi kendilerine hareket edebilmelerini geliştirmek, komutu en aza indirmek ve böyle otomatik sistemler kurulmasına yardımcı olabilmek" dedi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30