25°
Hava Durumu
Hissedilen : 26°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1011 hPa
Ruzgar : 1.9 Km/S - Bati
Nem : 67%
canlı izle
BOOKİNG KRİZİ SÜRÜYOR!..
Tarih: 10/05/2017
Kaynak: Kent Haber
BOOKİNG KRİZİ SÜRÜYOR!..
Booking.com'un, Türkiye'deki faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik karar sonrası yaptığı itiraz reddedildi. Online rezervasyon portalının Türkiye operasyonlarına uygulanan tedbir kararı bir sonraki duruşmaya kadar devam edecek. Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) ise mahkemenin verdiği bu karara bir basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından, haksız rekabetin önlenmesi amacıyla daha önce açılan davada, online rezervasyon portalı Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verilmişti.

Dünya'nın haberine göre, karara başta Booking olmak üzere aralarında Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) gibi birliklerinde bulunduğu çok sayıda taraf itiraz etti.

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde bugün görülen davada mahkeme, Booking.com ve TÜROB tarafından yapılan itirazı değerlendirdi. İlk itiraz duruşmasında mahkeme, tedbir kararının devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma iki hafta sonra yapılacak.

Mahkemenin verdiği itiraz kararına basın açıklamasıyla tepki gösteren BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu şunları söyledi:

“Booking.com'un, Türkiye'deki faaliyetlerin durdurulmasına yönelik kararın çok yanlış bir uygulama olduğunu Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) olarak ilk biz dile getirmiştik. Bizim yaptığımız bu çıkıştan sonra Türkiye’deki pek çok otelci arkadaşımız avukatları vasıtasıyla karara itiraz etmişti. Bugün üzülerek öğreniyoruz ki ilgili mahkeme bugün aldığı kararla iptal müracaatımızı reddetmiş bulunuyor ve esas kararı da 14 Haziran’daki duruşmada vereceğini bildirmiş. Tam turizm sezonunun başladığı bu noktada bu kararla birlikte otelciler rezevasyonlarında çok büyük sıkıntılar yaşamakta ve çok sayıda turizm emekçilerinin işten çıkartılması söz konusudur. İşsizlik son derece artmıştır. Bu nedenle ben sayın mahkemenin 14 Haziran’daki duruşmasında Türkiye’nin turizm ve otelcilik sektörünün içine girdiği bu bunalımdan kurtarma adına doğru karar vererek bu yürütmeyi durdurmayı kaldıracağına yürekten inanıyorum. Zaten TÜRSAB’ın içinde de başta Marmara Bölgesi yürütme kurulu olmak üzere bu karara itirazlar da yükselmeye başladı. Yani TÜRSAB’ın içinden de böyle bir itiraz söz konusu. Bu üzücü haberden dolayı TÜRSAB’ı bir kez daha kınıyorum, böyle bir felakete neden oldukları için. 14 Haziran’da yapılacak bu mahkemede kararın Booking.com lehine sonuçlanacağı inancını taşıyorum.”

Booking.com kararının özellikle Balıkesir’in Cunda Adası’nda dramatik bir sonuç ortaya çıkardığına dikkat çeken Karcılıoğlu “Cunda Adası’ndaki bütün oteller sadece Booking.com’la çalışıyor. Şu anda hepsi otellerine kilit vurmakla karşı karşıyalar. Bir tane bile rezervasyonları yok, kendilerini bilen 3–5 tane misafirin dışında Booking.com’dan rezervasyon gelmediği için hepsi güç durumdalar ve turizm emekçilerini kapı önüne bıraktılar” dedi.

BOYD Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Dağoğlu da Booking.com kararının otelcilere verilen bir ceza olduğunu savunarak “Hürriyet Gazetesi’nde Booking.com’un bir reklamı çıktı, birkaç gün içinde. Reklamın altında ‘açığız’ yazıyordu. Aslında bu karar otelcilerin ayağına sıkılan bir kurşundur. Ama Booking.com başka ülkelerde faaliyetlerine devam ediyor, aslında onlara verilen bir ceza değil, otelcilere verilen bir cezadır” dedi.

BOYD Yönetim Kurulu üyesi Sabahattin Duman da “Sanki bizim TÜRSAB ile bir derdimiz var gibi anlaşılmasın, bizim derdimiz ekmeğimizle. Şu anda bir çok otel açılamaz durumda. Yoksa TÜRSAB’la bir sorunumuz yok” dedi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30