18°
Hava Durumu
Hissedilen : 18.1°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1015 hPa
Ruzgar : 4.0 Km/S - GGB
Nem : 80%
canlı izle
GÖÇMEN ÇOCUKLAR KOROSU KURULUYOR
Tarih: 09/05/2017
Kaynak: DHA
GÖÇMEN ÇOCUKLAR KOROSU KURULUYOR
'Bodrum'da İnsanca Yaşam Derneği' göç ile dünyaya dalga dalga yayılmış tüm hayatlara örnek olması amacıyla 'Rengarenk Göçmen Çocuklar Korosu' adıyla bir koro oluşturacak.

Bodrum'da İnsanca Yaşam Derneği'nin ünlü Azeri kökenli İranlı tenor Ramin Fahrangniya ile birlikte yürüteceği Rengarenk Göçmen Çocuklar Korosu Projesi'nde, Bodrum'da yaşayan göçmen çocuklar ile Bodrumlu çocuklar yer alacak. Proje ile ilgili düzenlenen basın toplantısında, Ramin Fahrangniya ve Proje Koordinatörü Veysel Yapıcı bilgi verdi. Projede operadan etnik dünya müziklerine, poptan caza, birçok müzik türünde çok sesli olarak eserler seslendirecek çocuklar yer alacak. Yaşları 6 ile 17 arasında değişen Rengarenk Göçmen Çocuklar Korosu farklı dillerde eserlerle kültürler arası buluşma ve kaynaşma köprüsü olacak. Koronun yüzde 70'inin, Türkiye'nin doğusundan ve Suriye'den Bodrum'a yerleşmiş dezavantajlı, göçmen ailelerin çocuklarından, geri kalan yüzde 30'unun ise Bodrum'a diğer şehirlerden ve ülkelerden gelmiş ailelerin çocuklarından yada Bodrumlu ailelerin çocuklarından seçileceği belirtildi.

Proje Koordinatörü Veysel Yapıcı projenin Açık Toplum Vakfı tarafından desteklendiğini belirterek, "Derneğimiz zaten göçmen çocuklarla ilgili çok alanda faaliyet gösteriyor. Çocuklara daha fazla neler yapabiliriz, yaşama entegrelerini de nasıl sağlarız diye araştırırken, böyle bir fikir gelişti. İranlı tenörden de destek aldık. Bu projeyi hayata geçirmeye karar verdik. Suriye ve Afgan gibi benzeri kökenli yaklaşık 80 çocuk var. Doğu, güneydoğu, batıdan gelerek yerleşmiş tüm çocukları aynı potada değerlendiriyoruz. Ulus yada bölgesel farklılıklar yaratmanın peşindeyiz. Bu nedenle de koromuza Rengarenk Göçmen Çocuk Korosu ismini verdik. Mayıs ayı sonunda
Ramin Fahrangniya yönetiminde seçmeleri yaparak, haziran ayında da çalışmalara başlamayı hedefliyoruz" dedi. Sanatçı Ramin Fahrangniya, gönüllülük esasıyla çalışacak müzisyenler ile birlikte bu çalışmayı yürüteceklerini belirterek, "Savaşlar ve göçler olurken, sanatla ve müzikle hayatta kaldım. Gelecek nesillere bir şeyler yapmam gerektiğini düşünüyordum. Göçmen çocuklar bu acılar, şarkılarla unutabilirler. Göç çocuklarda derin yaralar açabiliyor. Kültürleri bir araya getirmek amacıyla bu projeye katılmaya karar verdim. Profesyonel bir şekilde eğitim alacaklar. İlk önce Türkçe şarkılar olmak üzere daha 10 dilde eğitim verilecek. Çocuk şarkıları ve profesyonel göç temalı eserler çalışacağız" dedi.

Mayıs ayı sonunda seçmeleri yapılacak projede, haziran ayından itibaren başlanacak eğitimlerin ardından koro ilk konserini eylül ayında verecek.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
www.kenttv.net © 2000 - 2017 | Bodrum Kent Radyo Tv. A.ޞ. | Kalekonut Sosyal Tesisleri BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30 (PBX)