22°
Hava Durumu
Hissedilen : 22.8°
Gorus Mesafesi : N/A
Basinc : 1011 hPa
Ruzgar : 9.0 Km/S - Bati
Nem : 65%
canlı izle
YEREL FİDELER KAPIŞILDI...
Tarih: 09/05/2017
Kaynak: Kent Haber
YEREL FİDELER KAPIŞILDI...
Muğla Büyükşehir Belediyesi, Yerel Tohum Merkezi’nin ürettiği fideleri seçilmiş üretici ve vatandaşlara Bodrum’da dağıttı. Teslim törenine Başkan Dr. Osman Gürün de katıldı.

Yerel Tohumların üretilmesi ve çoğaltılması amacıyla Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi’nin Muğlalılardan topladığı atalık tohumlardan ürettiği fideler, Bodrum Kalesi önünde seçilmiş üreticilere ve halka dağıtıldı. Başkan Dr. Osman Gürün’ün de katıldığı fide dağıtımında vatandaşlar fideleri alabilmek için birbirleriyle yarıştı.

Gönüllü üreticileri içinde barından Bodrum Tohum Derneği de fideleri organik üretim yapmak üzere teslim aldı. Dernek üyeleri teslim aldıkları fidelerden organik üretim yaparak elde ettikleri yerel tohumları tekrar Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi’ne teslim edecek.

Fidelerden alan emekli öğretmen Rabia Arguç Şahin, “Patlıcan ve domates aldım. Bunları bahçeme dikeceğim. Belediye Başkanımızın hatırası olarak bunları özel olarak dikeceğim” dedi. Uğur ve Deniz Uyanık adlı öğretmen çift ise “Domates ve biber fideleri aldık, bahçemize dikeceğiz” dedi.

Yoğun bir katılımın olduğu fide teslim töreninde Başkan Gürün de vatandaşlara fide dağıttı. Burada bir açıklama yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi Dr. Osman Gürün, yerel tohumun önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Dünya maalesef vahşi kapitalizmin saldırısı altında ve yerel tohumlar yok edilmek üzere. Çıkarılan bir kanunla da adeta yerel tohum kullanmak yasaklanmış durumda. Biz Muğla’da yerel tohum bankası kurmak suretiyle bize verilen sandık içinde kalan tohumları bankaya aldık. Bunları fide haline getirdik, Büyükşehir Belediyesi ve gönüllü üreticilerle birlikte o fideler dağıtılacak, elde edilen ürünler genetik olarak incelenip tescillenecek ve onlar Muğla Büyükşehir Tohum Bankası’nda saklanacak. Kontrollü olarak dağıtılıp, türü bozmamak üretimi de kontrol edilmek suretiyle, üretimi daha yaygın hale getirilecek.”

Kırsal Muğla’nın kıyısal Muğla’yı beslediği ve onun ihtiyacını karşılayabildiği bir duruma getirileceğinin hedeflendiğini belirten Dr. Osman Gürün sözlerini şöyle sürdürdü:

“Köylümüzü, çiftçimizi, üreticimizi destekleyebilirsek Muğla’nın kişi başına düşen gelirini yükselteceğiz. Bunu yaparken de özel bir örnek olarak, kırsal Muğla’nın kıyısal Muğla’yı beslediği ve onun ihtiyacını karşılayabildiği bir duruma getireceğiz. Bunu yapabildiğimiz takdirde Muğla, simbiyotik yaşamıyla, tarımıyla, hayvancılığıyla, turizmi birleştiren ve köylerini boşaltmadan yüksek gelir getiren tarım ürünlerini yetiştiren, hayvancılığı geliştiren örnek bir il olacak.”

Bodrum mandalinası üretiminde Akdeniz Sineği ile mücadele edildiğini de sözlerine ekleyen Başkan Gürün şu ifadeleri kullandı:

“Mandalina Bodrum’un bir simgesi ama Akdeniz Sineği hastalığı dediğimiz bir hastalık nedeniyle zarar görüyordu. Onunla ilgili çeşitli çalışmalar yapıldı, önce türler tespit edildi, daha sonra dağıtımız 2 bine yakın kapanla o zararlıyla mücadele etme konusunda çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30