26°
Hava Durumu
Hissedilen : 27°
Gorus Mesafesi : 20.0 Km
Basinc : 1011 hPa
Ruzgar : 10.9 Km/S - Bati
Nem : 62%
canlı izle
PEDASA FESTİVALİ’NDE RENKLİ GÖRÜNTÜLER
Tarih: 07/05/2017
Kaynak: Kent Haber
PEDASA FESTİVALİ’NDE RENKLİ GÖRÜNTÜLER
Leleg Uygarlığı Pedasa Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle gerçekleştirilen 22. Pedasa Festivali sona erdi. Pehlivan güreşi ve yarışmaların yapıldığı festival renkli görüntülere sahne oldu.

Bodrum’un kültür, örf ve adetlerini yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla 22’incisi yapılan Pedasa Festivali kapsamında bu yıl da çeşitli etkinlikler yapıldı. Festivali izleyenler arasında Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ile CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen de vardı.

Pedasa Mevkii'nde öğleden sonra başlayan festivalde Bodrum Turkuaz Turizm Folklor Ekibi’nin halk oyunları gösterileri sundu. Ardından eski Bodrum'un kültürü, örf ve adetlerini yansıtan yarışmalar ve gösteriler sergilendi. Golastar ile odun kesme, kuyudan bakır çıkarma, eşek safari yarışmalarının yapıldığı etkinlikte özellikle oğlak yakalama yarışı büyük heyecana sahne oldu. Yarışmacılar kaçan oğlağı yakalamak için kısasıya mücadele etti.

Yarışmaların ardından festival pehlivan güreşleri ile devam etti. Kıspetlerini giyip er meydanına çıkan 9 pehlivan birinci olabilmek için zorlu mücadeleye girdi. Pehlivan güreşinde Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon adına güreşen işadamı Atilla Serttaş’ın pehlivanı Ümit Kınalı birinci oldu.

Festival hakkında basın mensuplarına bilgi veren Leleg Uygarlığı Pedasa Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Bodrum Belediyesi CHP’li meclis üyesi Mehmet Melengeç, şunları söyledi:

“Ben bu şenliklerin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Eskiden Bodrum’da yaşam şartları çok zordu. Bodrumlular eskiden ağır işlerde çalıştığı için bugün kırmızı kuşak olarak isim yapmıştır. Bugün belimizde olan kırmızı kuşaklar Bodrum’un geçmişteki simgesidir. Biz bu simgeyle birlikte Bodrum kültürünü yaşatmak, hem de turizme katkı sunmak amacıyla da bu şenliğimizi yapıyoruz. Alternatif turizmde böyle etkinlikler önem arz etmektedir. Bugün kaymakamımız da aramızda. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ise “bu tür etkinlikleri biz çok önemsiyoruz. İlçemizin sosyal, kültürel renk ve ekonomik hayatına canlılık katıyor. 4 aya sıkışmış olan turizmimizin daha geniş bir süreye yayılması için bu ekinlikler çok önemli” dedi.

Yaklaşık bin kişinin katıldığı festival akşam saatlerine kadar devam etti.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30