16°
Hava Durumu
Hissedilen : 16.2°
Gorus Mesafesi : N/A
Basinc : 1015 hPa
Ruzgar : 0.0 Km/S - Bati
Nem : 79%
canlı izle
LİSE KABUL SINAVINA YOĞUN KATILIM
Tarih: 06/05/2017
Kaynak: Kent Haber
LİSE KABUL SINAVINA YOĞUN KATILIM
Bodrum Marmara Koleji Lisesinde 2017-2018 Eğitim öğretim yılında eğitim görecek öğrenciler için "Liseye Kabul Sınavı" yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Sınav sırasında çocuklarını bekleyen veliler okul içindeki Atatürk Kültür Merkezi’nde misafir edilirken, velilere uluslararası Bakalorya( IB) programı ve YGS ,LYS hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Tanıtım sırasında Kurucu Temsilcisi Oya Sakiz "Etkin Okul" özelliklerini tanımlayarak okul seçimlerinde çocukların küresel yaklaşım felsefesi ile hareket edilmesini önerdi. Analitik ve araştırmacı bir hedefe yönelik olan IB programının YGS ve LYS de de olumlu etkilerinden söz eden Sakız, şunları söyledi:

“Bugün biz anne babalar ne durumdayız, onu konuşacağız. Kararlarımız hakkında konuşacağız, okulumuz hakkında bilgiler vereceğiz. Onlar sınavdayken biz de zamanımızı tanışarak, fikirlerimizi karşılıklı paylaşarak değerlendirmek istedik. Hepimiz hayatımızda çok ciddi kararlar alıyoruz ama hem veli olarak hem de eğitimci gözüyle çocuklarımız hakkında aldığımız kararlara en zor kararlar oluyor. Çünkü onların geleceklerine yön veriyoruz. Bu kararların en başında da okul seçimi geliyor” dedi.

Türk kültürü ile birlikte yabancı kültürü yaşayarak öğrenmenin önemine işaret eden Sakız sözlerine şöyle devam etti:

“Biz öğrencilerimizi en kısa sürede tanıyarak, öğrenme biçimleri üzerinden yol alarak, farklılaştırılmış eğitimi de yöntem olarak kullanmak suretiyle, her çocuğun ihtiyacına, velilerin gelecek planlarına ışık tutacak şekilde yöntem ve tekniklerimizi, işleyişimizi belirliyoruz. Yani bu da şu; küresel bir bakış açısı, 21. Yüzyıl bunu istiyor. Yani Türkiye kültürünün dışındaki kültürleri tanısın bilsin, oraya gittiğinde uyumlu olsun isteniyorsa yabancı dil olmazsa olmaz. 2’inci yabancı dil de olmazsa olmaz. Temel felsefemiz bu. Bunun için de anaokulundan itibaren yabancı dil eğitimine başlıyoruz. Bu kadar bir modern bir bakış açısına sahipken gelenek ve göreneklerimizden vazgeçmeyeceğiz. Çocuklarımıza tabi ki öğreteceğiz. Kendi kültürümüzü öğretirken dış kültürü de öğreteceğiz. Bunları da oturup anlatmayla olmuyor, yaşatmak gerekiyor” dedi.

Bodrum Marmara Koleji Kurucu Temsilcisi Oya Sakız, konuşmasını “Öğrencilerimiz okulumuzdan iki diplomayla mezun olur. Yurtdışı veya yurtiçindeki okullara da hazır olur. Hangisinde yol almak istiyorsa orada da yoluna devam eder. Bu süreçte de biz sık sık velilerimizi bilgilendirir ve yönlendiririz” ifadeleriyle tamamladı.

Sakız’ın konuşmasının ardından okulun IB koordinatörü Burcu Çıngay Uluslararası Bakalorya programı hakkında velilere detaylı bilgiler aktardı.

Tüm kadro olarak Bodrum gençlerine destek vermekten çok mutlu olduklarını ifade eden Marmara Koleji yönetici ve öğretmenlerinin sınava giren öğrencilerle aynı heyecanı yaşadıkları gözlendi.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | Bodrum Kent Radyo Tv. A.ޞ. | Kalekonut Sosyal Tesisleri BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30 (PBX)