24°
Hava Durumu
Hissedilen : 24.2°
Gorus Mesafesi : N/A
Basinc : 1013 hPa
Ruzgar : 0.0 Km/S - Bati
Nem : 77%
canlı izle
AÇIK GÖRÜŞ’TE REFERANDUM SONUÇLARI TARTIŞILDI
Tarih: 06/05/2017
Kaynak: Kent Haber
AÇIK GÖRÜŞ’TE REFERANDUM SONUÇLARI TARTIŞILDI
Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu, Kent TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan Açık Görüş programında Referandum Sonrası Türkiye konusu masaya yatırıldı.

CHP eski ilçe başkanı Duran Öztürk, AK Parti yöneticisi Adil Ülgen, Gazeteci Mustafa Gündoğ ve tarih araştırmacısı Mehmet Çilsal’ın konuk olduğu programın ilk bölümünde refendumdan nasıl bir mesaj çıktığı konusu irdelendi.

İkinci bölümde mevcut sonuçtan yola çıkılarak “nasıl bir Türkiye” sorusuna cevap arandı. Duran Öztürk ve Mustafa Gündoğ, bu sonuçların meşru sayılamayacağını, ülkenin bir kaos ve belirsizlik ortamına sürüklendiğini, kuvvetler ayrılığının olmadığı, parlamentonun devre dışı bırakıldığı bir sisteme doğru gidildiğini iddia ettiler. Bir diğer konuşması Mehmet Çilsal ise hayır bloğunun homojen bir yapısının olmadığını ancak gelecekte uygulanacak politikalar ve projelerle ilgili bu referandumun bir turnusol kağıdı gibi olduğunu, yeni duruma uygun yeni politikalar geliştirilmesi gerektiğini savundu.

Adil Ülgen ise konuşmasında özetle şu konulara değindi. “16 Nisanla birlikte Türkiye de yeni bir dönem başlamıştır. Vesayet odaklarıyla mücadele için bu istem gerekliydi ve halkın tercihi de bu yönde olmuştur. Ancak iktidar partisinin denge-denetim sistemini gözetmesi, toplumun tümünü kucaklayacak bir anlayışı benimsemesi gerekir. Aksi halde elde ettiği tüm kazanımları yitirmesi söz konusu olduğu gibi bundan en çok da halk zarar görür.”

Konuşmacılardan Duran Öztürk bu referandumda halkın kaybettiğini iddia ederken Adil Ülgen de ısrarla aslında kazananın halk olduğunu ve her zaman olduğu gibi sağduyusuyla her iki tarafa da çok önemli mesajlar verdiğini söyledi.

Yaklaşık üç saat süren program sonunda konuşmacıların üzerinde mutabık kaldığı konu şu oldu.

“Referandum bir kez daha göstermiştir ki, görüşlerimiz, tercihlerimiz farklı da olsa bunu bir zenginlik olarak gördüğümüz ve birbirimizi anlamaya, dinlemeye ve tahammül gösterdiğimiz sürece barış içinde bir arada yaşamak mümkündür. Önyargıları bir yana bırakıp, öteki üzerinden değil, kendi özgür irademizle davranmamız en doğrusudur”

Kaçıran izleyicilerimiz Açık Görüş programının tekrar yayınlarını Pazar 12:30, Pazartesi 14:30 ve Çarşamba günü 16:30'da Kent Tv ve www.kenttv.net'ten izleyebilir.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30