25°
Hava Durumu
Hissedilen : 25°
Gorus Mesafesi : N/A
Basinc : 1013 hPa
Ruzgar : 32 Km/S - KB
Nem : 44%
canlı izle
KADIN HİKAYELERİNİ ESERLERİNE TAŞIDI
Tarih: 06/05/2017
Kaynak: Kent Haber
KADIN HİKAYELERİNİ ESERLERİNE TAŞIDI
Gümüşlük’te yaşayan Cavide Gözkara Yüksekler, “Bir Zamanlar Uçmuştum” adlı Bodrum’daki ilk kişisel sergisini açtı.

10 yıl kadar televizyon sektöründe kostüm tasarımcısı olarak çalışan ve 15 yıldır Gümüşlük'te yaşayan Cavide Gözkara Yüksekler, Cavide’nin Kadınları “Bir Zamanlar Uçmuştum” adlı sergisini OASİS Alışveriş Kültür ve Eğlence Merkezi'nde açtı. 19 adet resim, 29 adet heykelin sanatseverlerin beğenisine sunulduğu sergiye ilgi yoğun oldu.

Sanatçının ağaç dallarından, çiçek yapraklarından, seramikten oluşturduğu kadın figürleri, yaşantımızı paylaştığımız; evde, işte, sokakta karşılaştığımız kadınlardan farklı değil. Cavide’nin Kadınları’nın oturuşlarında, duruşlarında,
yüzlerindeki ifadelerde yaşanmışlıkların izleri var. Artan şiddete ve baskıya, özgürlüklerin daralmasına tepki var. Sanatçı herbirini özenle işlediği heykellerle, bu coğrafyada kadın haklarının yıpratılmasına, kadının hiçleştirilmesine dikkat çekmeyi, farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Açılışta Kent Haber’e konuşan sanatçı Cavide Gözkara Yüksekler şunları söyledi:

“Türkiye’de yaşanan iyisiyle kötüsüyle kadın hikayelerini eserlerimde yansıtmaya çalıştım. Ben yıllardır kadın figürleri tasarlıyorum ve farklı malzemeler kullanıyorum. Seramik ağırlıklı ama dallar, çiçekler ve değişik malzemeler de var. Yaşadığım sürece de çalışmalarım devam edecek.“

Sergide en dikkat çeken eserlerden biri de gazetelerden yapılmış kadın figürü olan 'Mor Gazete' adlı eserdi. Sanatçı eserle ilgili şunları söyledi:

“Bu eseri bu sergi için tasarladım. Bu figür Türkiye’deki kadın cinayetlerinin arşividir. İnsanlarımız gazete okumayı sevmiyorlar ama belki kadın figürü yaparsam ilgilenirler diye düşündüm” dedi.

Sergi 27 Mayıs Cumartesi gününe kadar sanatseverler tarafından gezilebilecek.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
www.kenttv.net © 2000 - 2017 | Bodrum Kent Radyo Tv. A.ޞ. | Kalekonut Sosyal Tesisleri BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30 (PBX)