28°
Hava Durumu
Hissedilen : 31°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1013 hPa
Ruzgar : 0.0 Km/S - KD
Nem : 65%
canlı izle
BÜYÜK DAVADA ARA KARAR GÜNÜ!..
Tarih: 04/05/2017
Kaynak: DHA
BÜYÜK DAVADA ARA KARAR GÜNÜ!..
Cumhurbaşkanına suikast girişimi davasında ikinci ara karar yarın (Cuma) açıklanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi saldırı düzenleyen 1'i firari 37 darbeci askerin de aralarında bulunduğu 44'ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı, Muğla 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davaya, toplanan deliler ve tahliye talepleri doğrultusunda sanıkların ek beyanlarının alınmasıyla devam edildi. Mahkemenin, sanıkların ek beyanlarının alınmasının ardından arar karar vermesi bekleniyor.

Muğla 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nin duruşma salonu haline getirilen Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Salonu'nda görülen davanın duruşması öncesinde polis ve askerler, geniş güvenlik önlemi aldı. Tutuklu sanıkların tamamının getirildiği duruşma, saat 09.25'te başladı. Savcı Ali Cenk'in bir öncesi celse verdiği 25 sayfalık mütalaada, Yarbay Hüseyin Yılmaz'ın Cumhurbaşkanı'na suikast girişiminden beraatine karar verilmesini, diğer sanıkların ise 6'şar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasının istendiği davanın bugünkü duruşmasında ilk olarak Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli sanık yüzbaşı Bahadır Sagun'un ek beyanı dinlendi.

MAHKEME BAŞKANI UYARDI

Yüzbaşı Sagun, "Genelkurmay Başkanlığı'nın talimatı var denilerek timimize görev verildi. Asıl gerçekler bu şekilde saklanmak istedi. Tam olarak savunmamızı yapamadık, çünkü dosyadaki bilgilere hakim değiliz. Adli Tıp ve balistik uzmanlarının delilleri incelenmesi için bilirkişi istiyorum" dedi. Mahkeme Başkanı Melihşah Baştoğ araya girip, "Bu mikrofonu suistimal ediyorsun. Tekrar tekrar aynı şeyleri söylemenin gereği yok" diyerek Sagun'u uyardı. Bunun üzerine Sagun, "Dosyadaki evrakların tamamının şahsıma verilmesini talep ediyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

Üsteğmen Murat Köse ise, mahkeme huzurunda dinlenen tanıkların kendisi aleyhine hiçbir beyanda bulunmadığına dikkati çekip, "Bunu takdirlerinize bırakıyorum" dedi.

"TURİSTLER VE AK PARTİLİ MİLLETVEKİLİ ÖZTÜRK TANIK OLARAK DİNLENSİN"

Üsteğmen Enes Yılmaz da savcının mütalaada lehine olan delillere yer vermediğini belirtip, "Otelde kalan yerli ve yabancı turistlerin ve AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk'ün tanık olarak dinlenmesini talep ediyorum" dedi. Yüzbaşı Mehmet Öztürk ise "Adli tıp ve balistik uzmanlarının delilleri incelemesini istiyorum. Aleyhimde delillerin olmadığını biliyorum bu nedenle tahliyemi talep ediyorum" diye konuştu.

"ALACAĞIM MÜEBBET HAPİS CEZALARININ KARŞILIĞI NEDİR?"

Sualtı Taarruz Timi (SAT) mensubu üsteğmen Ali Sarıbey ise şunları söyledi:

"ByLock kullanıcıları iddialarına rağmen, emsal mahkeme kararlarının değerlendirilmesini talep ediyorum. Alacağım müebbet hapis cezalarının karşılığı nedir? Delilleri görmeden tam savunmamı yapmam mümkün değil. Ölen iki polis ile ilgili üzerimize atılanlar iftiradır. Savunma hakkımız ihlal edildi, adil yargılanma konusunda kısıtlandık, mikrofonu kestiler" deyince Mahkeme Başkanı Baştoğ, "Mikrofonu kötüye kullanınca olur tabii ki. Konu ile ilgilisi olmayan, alakasız şeyler söylüyorsun" diye karşılık verdi. Bunun üzerine Sarıbey, "Samimi olarak söylüyorum, demogoji yapmıyorum. Savunma hakkımı kullanmaya çalışıyorum. Sizler de hukukçusunuz biliyorsunuz. Adalet önünde herkes eşit değil mi? Bize söylediğiniz şeyleri kendiniz yapıyorsunuz, aynı haklara sahip değil miyiz" diye devam etti.

Bir kez daha araya giren Baştoğ, "Şahsımı değerlendirmeye çalışmayın, benimle gereksiz tartışmalara girmeyin, savunmanızı yapın" diyerek Sarıbey'i bir kez daha uyardı.

CUMHURBAŞKANI VE DAMADININ TANIK OLARAK DİNLENMESİNİ İSTEDİ

Muğla 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada daha sonra, helikopterdeki makineli tüfeği kullanan Astsubay Selman Çankaya'nın ek beyanı alındı. Çankaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bakanı Berat Albayrak'ın mahkeme huzurunda tanık olarak dinlenmesini talep etti.

"YORUM DEĞİL SAVUNMA YAPIN" UYARISI

SAT tim komutanı yüzbaşı Özay Cödel de ek beyanında duruşmaların çok uzun sürmesi nedeniyle herkesin uyuduğunu belirtip, "Müebbetle yargılandığımız bu duruşmaların daha sağlıklı ortamda yapılmasını talep ediyorum. Ayrıca mahkeme üzerinde siyasi baskı olduğunu, bir an önce karar verilmesinin sağlanmaya başlandığını düşünüyorum" dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Melihşah Baştoğ, "Üzerimizde siyasi baskı yok, siz yorum değil, savunma yapın" diye karşılık verdi.

"ZEKERİYE KUZU'NUN EN ÇOK CEZA VERDİĞİ KİŞİYİM"

Tanık olarak dinlenenler arasındaki Olcay Kurt'un karaktersiz olduğunu iddia ederek ek beyanına başlayan Astsubay Çavuş Ekrem Benli de "Sanıklardan Zekeriya Kuzu'nun (astsubay) en çok ceza verdiği kişi benim. Asla kayırma yapmadı. Bunlar 5 yıl çalıştığım arkadaşlarıma sorulabilir. Hakkımda tanık olarak dinlenen kişiler bir şey olduğunda arkamızdan sallıyorlar. Olcay Kurt ve bunlar kripto FETÖ'cüdür" dedi.

MAK timinde görevli astsubay Serkan Elçi de "Emir komuta zinciri içerisinde bu olaylara dahil oldum. Olan bir şeyi kanıtlamak kolaydır bunu yapabilirim ama olmayan bir şeyi nasıl kanıtlayacağımı bilmiyorum. Burada birçok tanık dinlendi. Kimse benim hakkımda 'FETÖ'cü' demedi. Siz bizden ne istiyorsunuz?" dedi.

Elçi'nin beyanının alınmasının ardından duruşmaya öğle arası verildi.

İSTESEYDİM KAÇARDIM

Cumhurbaşkanlığı suikast timi davasının verilen aranın ardından sanık ek beyanlarının dinlenmesiyle devam edildi. Dalaman Deniz Hava Üs Komutanı Albay Cenk Bahadır Avcı ek beyanında iddianamede önemli bir yanlışlık olduğunu belirtip, şunları söyledi:

"Helikopterin Marmaris'ten Dalaman'a yönlendirildiği belirtiliyor ve bize yakıt verme talimatı verildiği söyleniyor. Ancak, böyle bir şey yok. Helikopterin birinci gelişi ve kalkışında kimse bize bir şey söylemedi. Darbecilere ait helikoptere yakıt vermekle suçlanıyorum. Bunların hiçbirinden haberim yok, çünkü ben birinci amirimden aldığım talimatları yerine getirdim. Alay Komutanı Albay Yavuz Özfidan'a helikopterin gelişini bizzat bildirdim. Çünkü üzerimdeki amirlerimden bu helikopterin darbecilerle ilgili olduğu yönünde hiçbir bilgi gelmedi. Duyduklarım sadece Marmaris üzerinde helikopterler olduğu ve halka ateş açtığı yönündeydi. Cumhurbaşkanının hangi saatte İstanbul'da olduğunu biliyordum. Cumhurbaşkanı İstanbul'dayken, tam bir saat sonra bana gelen helikoptere yakıt vermekle suçlanıyorum. Cumhurbaşkanı zaten İstanbul'da ben o helikoptere yakıt vererek nasıl darbeye yardımcı olduğumu anlayabilmiş, kavrayabilmiş değilim. FETÖ ile kendimi bağdaştıramıyorum. Yüksek mesai yaptığım arkadaşlarımın tamamına sorun birisi beni FETÖ ile bağdaştırırsa suçlamayı kabul edeceğim. FETÖ ile benim adımın yan yana gelmesi mümkün değil. Suç işleseydim, dibimde deniz var tekneye biner istediğim yere giderdim. Kaçmak isteseydim, kaçabilirdim. Ancak, aklımdan kaçmak gibi bir şey geçmedi, geçemez. Aleyhimdeki delilleri kabul etmiyorum. Bu adaletsizliğe de yüce mahkemenizin son vereceğini düşünüyorum."

BAŞYAVER, ANKARA'YA NAKLİNİ İSTEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerini darbeci askerlere bildirdiği iddiasıyla yargılanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski Başyaveri Albay Ali Yazıcı ise ek beyanında açık havada toplantı yaptığı iddialarını reddettiğini belirtip, "22 Mayıs'ta Ankara'da başlayacak duruşmalar için naklimi talep ediyorum" dedi.

MENFEZ PAŞASI, "TAHLİYEMİ İSTİYORUM"

15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından "Menfez Paşası" olarak anılan astsubay Zekeriya Kuzu'nun ek beyanına nereden, nasıl başlayacağını bilemediğini belirtmesi üzerine Mahkeme Başkanı Melihşah Başol, "İstediğin yerden başla" diye karşılık verdi. Bunu üzerine Kuzu, şöyle devam etti:

"Bu işin çok basit bir şey olmadığını biliyoruz. Bu devletin bekası içindir ki canım da, ailem de devlet için feda olsun. Mahkeme heyetinin doğru karar vereceğine inanıyorum. Şu ana kadar açıklanan çok fazla çelişki var. Bu işin bir FETÖ bir de suikast ayağı var. Bu bir senaryodur. Bu senaryo gereği benim aleyhimde her şey yazıldı, çizildi. İçim çok rahat. Bu davada hakikatlerin ortaya çıkarılmasını ben de istiyorum. FETÖ'cü olduğuma dair 4-5 kişinin verdiği ifade var bunların hepsi yalan. İfadelerinde sadece Muharebe Arama Kurtarma (MAK) Timleri'nde gruplaşma olduğu doğru. Ayrıca bu ifadeleri verdikleri söylenenler bu kabiliyetten yoksundur. Yönlendirme ile bu ifadeleri verdiklerine inanıyorum. İçerde olanlar FETÖ'cü, dışarıdakiler değilse, dışarıda olan arkadaşlarıma aynı soruların sorulmasını istiyorum. 3-4 kişi, 'Çamur at izi kalsın' yoluyla gidiyor. 52 yaşındayım, ben istesem de terörist olmayı beceremem. Buradan daha çok malzeme çıkacak ama bu çok uzar. Cezaevinde şiir yazmaya başladım. Cem Yılmaz gibiler nasıl zengin oluyor şimdi daha iyi anlıyorum. Böyle senaryolarla zengin oluyorlar. İçki içtiğim söyleniyor. Evet, zamanında çok içki kullandım. Cumhurbaşkanı'na Allah uzun ömürler versin. Cumhurbaşkanımıza küfür etmedim, araştırılsın. Kendi halimde bir insanım. Dini sohbetlere katılmış olabilirim. Ama dini sohbetler kötü değildir" dedi.

"Benim için Hava Kuvvetleri'nde etkili öyleyse FETÖ'cüdür' diyorlar" diyen Kuzu, şöyle devam etti:

"Ne demek etkili olmak? Görevimi yaptım, ne etkim olabilir ki? İşin şakası bir yana, 1 doların dışında koleksiyonum olan paralar da vardı. Onların bana iade verilmesini istiyorum. Suçlu olduğuma inanmadığım için tahliyeme karar verilmesini talep ediyorum."

Duruşma Binbaşı Taner Berber'in ek beyanın alınmasıyla sürdü.

Muğla 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde, 15 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi davasının ikinci duruşmasında önce tanıklar dinlendi, ardından sanıklar toplanan deliller ve tanıkların ifadeleri doğrultusunda sanıklar ile sanık avukatlarının talepleri dinlendi. 44'ü tutuklu 47 sanıklı davada bugün sabah saat 09.45'de başlayan duruşma saat 22.45'te sona erdi.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası salonunda devam eden duruşmada, Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Emirşah Baştoğ, ara kararın yarın (Cuma) 16.30'da açıklanacağını açıkladı


Muhabirler: Yaşar ANTER - Cavit AKGÜN
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30