16°
Hava Durumu
Hissedilen : 16.2°
Gorus Mesafesi : N/A
Basinc : 1015 hPa
Ruzgar : 0.0 Km/S - Bati
Nem : 79%
canlı izle
BODRUM'UN ANTİK TARİHİNE IŞIK TUTTU
Tarih: 01/05/2017
Kaynak: Kent Haber
BODRUM'UN ANTİK TARİHİNE IŞIK TUTTU
Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı tarafından organize edilen ve Bodrum Belediyesinin destekleriyle hayata geçirilen Akademia Vakfı Konferansları dizisinin ikincisinde konuk, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler oldu. Prof. Diler katılımcıları Bodrum’un antik tarihinde adeta büyülü bir yolculuğa çıkardı.

“Kar Kimliğinde Leleg İzleri” adlı konferansı 100’e yakın konuk izledi. Prof. Diler katılımcıları Bodrum’un antik tarihine büyülü bir yolculuk yaptırırken, Leleg yerleşmelerinin bitki yayılımı şeklinde olduğunu ve yapıların kayrak taşlarından inşa edildiğini söyledi. Leleglerin hem savaşçı, hem de çok iyi taş ustası bir halk olduğunu kaydeden Prof. Dr. Adnan Diler, Leleg kentlerinde savunma amaçlı olarak yerleşim alanlarının etrafına sur inşa ettiklerini de ifade etti. Leleg kültüründe ölülerin çok azının gömüldüğünü, çoğunun yakıldığını ifade eden Adnan Diler, küllerin mezarlıklardaki ölü külü sandıklarına konulduğunu ve ölü odalarında saklandığını da sözlerine ekledi.

AKADEMİA Vakfı Başkanı Özay Kartal, Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı’nın Herodot tarih konferansları dizisinin ikincisini gerçekleştirdiklerini kaydederek şöyle konuştu; “Muğla Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler hocamız yarımadadaki “Kar Kimliğinde, Leleg İzleri” konulu konferansı için geldi. Hocamız bugün gerçekten ezber bozan bir konferans verdi, emimimki konuyla ilgilenenler çok şaşırdı. İzleyemeyenler ise çok önemli şeyler kaçırdı. Yarımadanın tarihinin tunç çağı ve demir çağına kadar giden izlerini bizlere görsel olarak sundu, bir kez daha dünya üzerinde ne kadar büyük bir tarihi zenginliğin mirasçıları olduğumuzu anladık. Akademia Vakfı’mızın önümüzdeki günlerde yine çok değerli hocalarımız ile Bodrumluları buluşturmaya devam edecek…”

Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bünyesinde 2007 yılından beri Pedesa antik kentinde kazı çalışmalarını da sürdürmekte olan Prof. Dr. Adnan Diler’in “Kar Kimliğinde, Leleg İzleri” adlı konferansı yaklaşık bir buçuk saat sürdü. Konferans katılımcılar tarafından büyük bir dikkat ve merakla izlendi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | Bodrum Kent Radyo Tv. A.ޞ. | Kalekonut Sosyal Tesisleri BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30 (PBX)