31°
Hava Durumu
Hissedilen : 34°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1013 hPa
Ruzgar : 0.0 Km/S - KD
Nem : 53%
canlı izle
ÖĞRENCİLERİN MEZUNİYET GÖSTERİSİ BEĞENİ TOPLADI
Tarih: 21/04/2017
Kaynak: Kent Haber
ÖĞRENCİLERİN MEZUNİYET GÖSTERİSİ BEĞENİ TOPLADI
Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi 4. Sınıf öğrencileri “Ghetto” isimli oyunu sahneye koydu. 2. Dünya Savaşı’nı konu alan Oyun tiyatroseverlerin beğenisini topladı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü 4. Sınıf öğrencileri mezuniyet projesinde “Ghetto” isimli oyunu sahneye koydu. Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen oyunu çok sayıda tiyatrosever izledi. Kalabalık bir öğrenci topluluğunun rol aldığı oyunda genç tiyatrocuların performansı izleyenlerin beğenisini kazandı.

İsrail doğumlu Joshua Sobol’un yazdığı “Ghetto” isimli oyun, II. Dünya Savaşı sonlarına doğru mevzilerini kaybetmeye başlayan Almanlar'ın azınlıklara karşı baskılarını artırdığı bir dönemi anlatıyor. Getto, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi işgalindeki Litvanya'nın Vilna Gettosu'nda geçer. Herman Kruk'un günlüklerinden faydalanılarak yazılan oyun, yaşamlarını sürdürmeye çalışan kişilerin baskıya, işkencelere ve tehditlere karşısında sanatla karşı duruşlarını konu edinir.

Tiyatro ve müziği seven genç Nazi Subayı Hans Kittel, Wilna'da 80.000'den geriye kalan 16.000 Yahudinin öldürülmesi için görevlendirilir. Görevini yerine getirirken de sanata olan tutkusu nedeniyle Yahudi müzisyen ve tiyatroculara gösteriler yaptırarak oyalanır. Halkın bir kısmı "Mezarlıkta tiyatro oynanmaz sloganı ile bu isteğe karşı çıksa da Jacob Gens "Hayatta kalmak istiyorsanız, çalışmak zorundasınız" diye onları ikna eder.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30