26°
Hava Durumu
Hissedilen : 27°
Gorus Mesafesi : 20.0 Km
Basinc : 1011 hPa
Ruzgar : 10.0 Km/S - Bati
Nem : 63%
canlı izle
YEŞİL DALGA SİSTEMİ ÇALIŞMAYA BAŞLADI...
Tarih: 11/04/2017
Kaynak: Kent Haber
YEŞİL DALGA SİSTEMİ ÇALIŞMAYA BAŞLADI...
Bodrum-Turgutreis karayolunun, Yalıçiftlik kavşağı ile Ortakent arasında kalan bölümlerindeki trafik ışıklarının 'Yeşil Dalga' sistemine geçirilme işlemleri büyük ölçüde tamamlandı.

Çalışmalar devam ederken ortaya çıkan bazı aksaklıklardan dolayı son haftalarda Büyükşehir Belediyesi ile Karayolları Bölge Müdürülüğü arasında karşılıklı açıklamalara ve sosyal medyada vatandaşların olumsuz paylaşımlarına neden olan sistem değişikliği tamamlanınca iki bölge arasındaki seyahatin 9-10 dakikaya inmiş durumda olduğu gözleniyor.

Çalışmalar kapsamında Kızılağaç Kavşağı ile Ortakent arasındaki 9 kavşağın sinyal planları değiştirilerek yeşil dalga sistemi yüklendi. Kent Haber muhabirinin projenin mimarı Adem Güner ile birlikte test ettiği 'Yeşil Dalga' sistemi sayesinde, Yokuşbaşı’ndan Ortakent Mahallesi’ne 9 dakikada ulaşılabilir hale geldiği görülüyor. Projenin hazırlayıcısı mimar Adem Güner, trafik lambalarına yeşil dalga sistemi yüklenmesinin projenin yüzde 60’ını teşkil ettiğini, yollardaki küçük yapısal düzenlemelerle sistemin yüzde 100’nün hayata geçeceğini söyledi.

Özellikle yaz aylarında büyük bir çile haline gelen Bodrum trafiğini iyileştirme çalışmaları kapsamında başlatılan düzenleme ile, ana arterlerde yakın aralıklarla yer alan trafik ışıklarında peş peşe kırmızı ışığa yakalanmayı engellemek için trafik lambalarına özel yazılımlarla yönetilen bir sinyalizasyon sistemi olan yeşil dalga sistemi yüklendi. Sistem, düzenleme kapsamında bulunan trafik lambalarının, 70 kilometre sabit hızla seyredildiği takdirde her ışıkta kırmızıya yakalanmadan geçme üzerine kuruluyor.

Konu ile ilgili Kent Haber’e konuşan projenin mimarı Adem Güner, yaklaşık 5 yıldır üzerine çalıştığı sistemin uygulamaya konması için oldukça yoğun bir çaba sarf ettiklerini, Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Macit Gündoğdu ile birlikte gittikleri Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri ile yaptıkları görüşmeler sonucunda yetkilileri ikna ettiklerini belirterek şunları söyledi:

“Biz projemizin sadece yüzde 60’ını tamamladık. Bu yüzde 60 sinyalizasyonla alakalı. Diğer yüzde 40 ise yapısal düzenlemeler. Bunlar ufak tefek düzenlemeler; bordür kaydırmalar, çizgi kaydırmalar gibi. Toplam maliyeti de 500 bin civarında bir miktar tutan 9 kavşağın düzenlemesi var. Şu anda ben bunun projelerini hazırlıyorum. Referandumdan sonra İzmir’e gidip orada yetkililerle görüşeceğim. İnşallah orada ivedilikle bunun teknik çizimlerini yaparlar. Ondan sonra da ihaleye çıkartıp yaz gelmeden yapısal düzenleme biterse bizim projemizin yüzde 100’ü tamamlanmış oluyor. Şu anda bayağı bir rahatlama sağlandı. Yalıçiftlik Kavşağı’ndan çıkıp Ortakent’e 9 dakikada gidiyoruz. Bu oldukça önemli bir gelişme. Çünkü biz daha önce 9 dakikada Gümbet Kavşağı’ndan çıkarmıyorduk. Hem Bodrum halkı için, hem de esnafı için çok büyük faydası olacaktır. Esnafın işlerinin yüzde 30 civarında artacağını umuyorum. Benzinde de yüzde 70 oranında bir tasarruf sağlanacak. Hem ülkemiz kazanacak, hem Bodrum halkı kazanacak. İnşallah yakında bunun sonuçlarını göreceğiz” dedi.

Çevre yolunda yapılan bu çalışmalar sonrasında şehiriçi trafiğinin düzenlenmesi gerektiğiyle ilgili uyarılarda da bulunan Güner, çevre yolunda trafiğin hızlı akması nedeniyle özellikle Bodrum merkeze girildiğinde trafikteki yavaşlamadan dolayı trafiğin tıkanabileceğine işaret etti. Güner, "Çevre yolunda hızlı akan trafik özellikle Bodrum Sanayi Sitesi ve Bodrum merkeze inen yolda yavaşlayınca tıkanmalar olacaktır. Bu tıkanma çevre yoluna kadar uzayabilir. Özellikle de bayramlarda ve yüksek sezonda oralar kapı duvar olur. Bunun içinde Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin önlem alması gerekir, çünkü orası karayollarının değil, büyükşehirin sorumluluğunda" diye konuştu.Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
DiLEK EFE
12/04/2017
sinyalizasyon
Kavşaklardaki yeni düzenleme ile değişen sinyalizasyon saçmalığıda derhal düzeltilmeli yazın yoğunlaşacak olan trafik asla kaldırmaz bu sistemi kıbrıs şehitlerindeki lise kavşağı ve Gümbet kavşakları ışıkları çok saçma
erol börtlüce
11/04/2017
Yesil Dalga
Araç sahibi 70 kmh deıl de 100kmh ıle gidince yıne kırmızı da duracak.Yrıca dünyanın her yerin de şehir içi 50kmh dır.
Murat Güeryüz
11/04/2017
AZAMi HIZ 50 OLMALI
Ben buradaki yeşil dalga sistemine karşıyım....sürücülere bu güzergahta 70 kilometre sabit hız yaptırınca kazalara sebep olur; yaya trafiğinin yoğun olduğu günümüz Bodruma bakıldığında Bodrumda Ticaret Odasının önü Diş Hastanesinin Önü Vergi Dairesinin önü,Oasis bankaların önü,Konacıkta defacto ile lcwaikiki önü,Ortakentte Midtown önü SEHiR iCi sayılmalı ve azami hız 50 olmalı.... Saygılarımla...

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30