33°
Hava Durumu
Hissedilen : 36°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1013 hPa
Ruzgar : 0.0 Km/S - GGD
Nem : 46%
canlı izle
EĞİTİMCİ-YAZAR HALİS AÇACAK AÇIK GÖRÜŞ'E KONUK OLDU
Tarih: 07/01/2017
Kaynak: Kent Haber
EĞİTİMCİ-YAZAR HALİS AÇACAK AÇIK GÖRÜŞ'E KONUK OLDU
Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu, Açık Görüş'e konuk olan Adanalı yazar-eğitimci Halis Açacak, programda Çukurova’nın kurtuluşuyla ilgili bilgiler verdi, yayımlanmış kitaplarını tanıttı.

72 yaşında olmasına karşın hala gençlere taş çıkartırcasına barış ve demokrasi mücadelesi içerisinde yer alan, yaşanmış öykülerini okuyucularla buluşturan Halis Açacak, yayımlanmış üç kitabı Sevgi Çemberi, Süngerci ve Ellerimi Tut hakkında konuşurken sanki o günleri yeniden yaşar gibiydi.

Köy Enstitüleri ve halkevleri gibi Türkiye’nin aydınlanmasında çok büyük rolü olan iki kuruluşun eksikliğinin bugün içinde bulunduğumuz sevgisizlik ortamının en temel nedenlerinden olduğunu söyleyen Açacak, Eğitim ve toprak reformlarının gerçekleşmemiş olmasının ne büyük bir eksiklik olduğuna dikkat çekti.

Çukurova bölgesinden 10 kişiyle birlikte folklor araştırmaları da yapan yazar; Bodrum Kent Konseyi Kültür sanat Meclisi yazın grubu ve Gümüşlük akademisi edebiyat grubunun çalışmalarında da aktif rol alıyor. Yakında Dayı ismiyle bir roman hazırlığı yapan Halis Açacak ülkemizin içinde bulunduğu duruma ilişkin de şu değerlendirmeyi yaptı;

“Demokratik reformlarını tamamlamadan sanayileşme ve kalkınma çabaları içerisine giren Türkiye'de ne yazık ki demokrasi tüm kurul ve kurumlarıyla yerleşebilmiş değil. Bu yüzdendir ki, çevremizdeki egemen güçler Türkiye’nin gelişmesini istemedikleri gibi dört koldan saldırılarını da sürdürüyorlar. Bu saldırılarını çeşitli terör grupları aracılığıyla yapan emperyalist güçlere karşın toplumsal bir uzlaşıya ve barış ortamına ihtiyacımız var. Ayrılıklarımızı bir kenara koyup, farklılıklarımız bir zenginlik olarak görerek, barış içinde bir arada yaşama kültürünü öğrenmek ve uygulamak zorundayız” dedi.

Kapitalist ve sosyalist sistem arasında başka arayışlara girmenin bir anlamı olmadığına vurgu yapan Halis Açacak, "her iki sistemi uygulayan toplum ve ülkelerde en büyük tehlike totaliter yaklaşımlardır ve bunu engelleyecek olan tek şey de demokrasidir" dedi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30