13°
Hava Durumu
Hissedilen : 13.0°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 999 hPa
Ruzgar : 11.4 Km/S - BGB
Nem : 77%
canlı izle
KENT'İN SEÇİM ANKETİNE ÇİRKİN SALDIRI!
Tarih: 27/01/2014
Kaynak: Kent Haber
KENT'İN SEÇİM ANKETİNE ÇİRKİN SALDIRI!
Yaklaşan yerel seçimler öncesinde Bodrum kamuoyunun nabzını ölçmek üzere, www.kenttv.net internet portalında yayına konulan seçim anketi çirkin bir siber saldırıyla karşı karşıya kaldı.

Yaklaşık üç gündür yayında olan, Bodrum kamuoyunu bilgilendirmeyi ve ısınan siyaset gündemi hakkında kabaca da olsa bir fikir vermesi amaçlanan anket, yarışan adaylardan birinin lehine çalıştığı anlaşılan hackerların çirkin saldırısına uğradı.

Bu gece geç saatlerden itibaren başlatılan siber saldırıda şuana kadar yaklaşık 9.000 kez oy kullanma girişimi oldu. Bunların yaklaşık %70'i kullanılan anket sistemi tarafından bloke edilirken, yaklaşık %30'u ise sisteme oy alarak yansıdı. Genellikle Amerika'daki serverler üzerinden yapıldığı belirlenen saldırı sonrasında anketteki oy oranları CHP Bodrum Belediye Başkan adayı Mehmet Kocadon lehine %40'lardan %60'lara yükseldi. Ankette yarışan adaylardan MHP Bodrum Belediye Başkan adayı Mehmet Tosun'un oy oranları ise %46'lardan %30'lar seviyesine düştü. Saldırı başlamadan önce %10 seviyesinde olan Ak Parti adayı Ali Server Yazgan'ın oy oranı ise saldırı sonrası %5'lar seviyesine düştü.

Kent Medya Grubu olarak bilimsel bir iddiası olmayan ve tek amacı kamuoyunu siyaset gündemi hakkında bilgilendirmeyi amaçlayan bir anketin bu tür bir saldırıya uğramasını şiddetle kınıyor, tespit edilen İ.P.'ler üzerinden sorumluların bulunması için yasal işlemler başlatılacağını kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Çirkin saldırı sonrası güvenirliği kalmayan anket yayından çekilirken, www.kenttv.net adminleri, önümüzdeki günlerde yeniden yayına konulacak, güvenlik önlemleri daha da yukarıya çekilmiş bir anket yazılımı üzerinde çalışmalarına başladı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | Bodrum Kent Radyo Tv. A.ޞ. | Kalekonut Sosyal Tesisleri BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30 (PBX)