22°
Hava Durumu
Hissedilen : 22.9°
Gorus Mesafesi : N/A
Basinc : 1014 hPa
Ruzgar : 0.0 Km/S - Bati
Nem : 48%
canlı izle
YALIKAVAK'TA  BAŞKAN SARUHAN AÇIĞA ALINDI
Tarih: 25/08/2010
Kaynak: Kent Haber
YALIKAVAK'TA BAŞKAN SARUHAN AÇIĞA ALINDI
Yalıkavak Beldesi Belediye Başkanı Mustafa Saruhan İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alındı.
Alınan ilk bilgilere göre, Yalıkavak Belediye Başkanı Saruhan, hakkında devam eden imarla ilgili davalar, ve özellikle Küdür yarımadasındaki bazı uygulamalar nedeniyle yapılan şikayetler üzerine açığa alındı.
Kararı öğrenen Saruhan, Bodrum Kaymakamlığına giderek kararla ilgili evrakları aldı. Konuyla ilgili şu anda bir açıklama yapamayacağını belirten Saruhan, ''Şu anda ne olduğunu ben de tam olarak bilmiyorum. Evrakları alıp inceleyeceğim. İncelemeden sonra açıklama yapmayı düşünüyorum'' dedi.
Saruhan daha sonra beraberindekilerle Yalıkavaktaki evine gitti. Saruhan'ın açığa alındığı haberini duyan vatandaşlar ve CHP’liler Saruhan'ın evine giderek, üzüntülerini dile getirdiler.
Saruhan'ı ziyaret edenlere çeşitli ikramlarda bulunuldu. Kendisini ziyarete gelenlerle sohbet eden Saruhan'ın moralinin iyi olduğu gözlendi. Sık sık kendisine telefon gelen Saruhan, gösterilen destekten mutluluk duyduğunu dile getirdi.
Konuyla ilgili Saruhan'ı ziyaret eden CHP Bodrum İlçe Başkanı Durmuş Ali Öztürk, alınan karara düzenleyecekleri bir mitingle cevap vereceklerini söyledi. Alınan kararı kabul edilemez olduğunu belirten Öztürk, şöyle konuştu:
"Olay son derece düşündürücüdür. Ama üzücü değildir. Geldiğimiz noktada artık, bitaraf olanların çok açık bir şekilde bertaraf edileceği ilan edildiği bir noktada, taraf olanların bertaraf edilmesini görmek beklemek son derece doğal. Demokrasiden hala bahsedilebiliyormu bilemiyorum ama geldiğimiz nokta ve gitmekte olduğumuz noktanın adı tamamen faşizmdir. Faşizm davulla zurnayla gelmez, faşizm böyle gelir. İnsanlarımızın bu konuda gerçekten duyarlı olması lazım. Biz bu anlamda yarın öğle saatlerin Yalıkavak belediye meydanında bir basın açıklaması yapacağız " dedi.

Öte yandan dün akşam saatlerinde gelen resmi yazı ile Başkanlık Görevinden el çektirilen Yalıkavak Belediye Başkanı Mustafa Saruhan’a yönelik uygulamanın ayrıntıları ile ilgili iddialarda yavaş yavaş ortaya çıkıyor.
Başkan Saruhan’ın ikinci kez görevden alınması ile ilgili uygulamanın gerekçesinin ilkinde olduğu gibi Küdür Yarımadasında bulunan ve birçok ünlü ismin evlerinin de içinde bulunduğu İmar Uygulamalarındaki usulsüzlükler olduğu iddia ediliyor.
İddialar; 1.ve 3.derece Doğal SİT alanı olan bölgede yapılan binaların büyük çoğunluğunun neredeyse yüzde yüz imar kullanılarak inşa edilmiş ve ciddi kaçakları olduğu yönünde. Aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Spor yorumcusu Şansal Büyüka, Fenerbahçeli yönetici Hakan Bilal Kutluay, Sezen Aksu’nun eski sevgilisi Avukat Önder Fırat gibi isimlerin olduğu bir sitenin önündeki belediyeye terk edilmiş bir alanın bu kişilere satıldığı, bu sitenin adı geçen alana birçok tesis yaptıkları iddia ediliyor. Yine Sadık Yıldızhan isimli bir şahsın yeşil alanda kalan arsasına Turizm Tesisi olarak inşaat ruhsatı verildiği, Anıtlar Kurulunun inşaatın durdurulması isteğine rağmen inşaatın tamamlanmasına göz yumulduğu da önemli iddialardan biri. Ünlü Mimar Emre Kunt’un bölgede yaptığı inşaatlarda da yine imar yönünden sıkıntılar olduğu belirtiliyor.
Yalıkavak Belediyesi hakkındaki en önemli iddia ve Başkanın görevden el çektirme sürecini hızlandıran gelişmenin ise yine Küdür yarımadasında bulunan şahsa ait bir arsanın meclis kararıyla kamulaştırılması kararı olduğu yönünde.
Zafer Ilgar adlı bir vatandaş tarafından yaklaşık iki ay önce satın alınan denize sıfır pozisyondaki iki dönümlük arsa için belediye meclisi tarafından kamulaştırılmasına karar verilince, Ilgar konuyu Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü başta olmak üzere tüm resmi makamlara bir dosya şeklinde iletmiş. Ilgar’ın dosyasında kendi arsasına yönelik alınan nokta şeklindeki kamulaştırma kararının bölgede bulunan diğer sitelere yönelik menfaat sağlama kaygısından dolayı olduğu iddiası resmi makamlara iletilmiş. Ilgarın bu iddiasında adı geçen siteler arasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Süha Okay’ın da evinin bulunduğu “Güneşbende” sitesi de bulunuyor. Ilgar arsasının çevresinde bulunan yapılaşmadaki usulsüzlük iddialarını da başvurularında dile getirmiş. Ilgarın başvurusunun Başkan Saruhan’ın yeniden görevden el çektirilmesinde etkili olduğu ifade ediliyor.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30